Za dwa lata pojedziemy z Wrocławia do Jelcza wyremontowaną trasą kolejową?

Travelarz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

PKP PLK ogłosiły przetarg na dokumentację i remont trasy kolejowej z Wrocławia do Jelcza. Za dwa lata pociągi pojadą przez Swojczyce, Wojnów, Nadolice.

Zrewitalizowany zostanie 21-kilometrowy odcinek Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce.

Planowana jest wymiana torów, rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz elementów sieci trakcyjnej. Wykonane prace torowe pozwolą na prowadzenie ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h. Stacje i przystanki, wraz z drogami dojścia, zostaną dostosowane do obecnie obowiązujących standardów, umożliwiających dostęp podróżnym o ograniczonej mobilności.

– Dla zwiększenia przepustowości odcinka przewidziano budowę na tej trasie nowej mijanki oraz przebudowę układu torowego na stacji Wrocław Swojczyce. Głównym efektem rewitalizacji będzie podniesienie stanu technicznego tej linii, w stopniu zapewniającym wprowadzenie dogodnej pasażerskiej komunikacji kolejowej – mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Będą też parkingi i wiaty rowerowe

Druga część zamówienia, podpisana przez Gminę Czernica, dotyczy budowy parkingów i wiat rowerowych przy przystankach osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych i Dobrzykowicach Wrocławskich.

Rewitalizacja tego odcinka i powrót pociągów pasażerskich na tę trasę stworzy możliwość dogodnych dojazdów do centrum miasta dla mieszkańców północno-wschodnich osiedli Wrocławia. Zrewitalizowany odcinek zapewni także możliwość połączenia tej trasy ze stacją Wrocław Główny, od wschodniej strony, przez Jelcz Laskowice i Wrocław Brochów. Odnowiona linia kolejowa będzie stanowić dogodną alternatywę dla zatłoczonych tras drogowych, przy dojazdach do pracy i szkół w godzinach szczytu.

Zamówienie pn. „Rewitalizacja linii kolejowej 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich we WrOF” jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia wynosi 55,787 mln zł.

źródło: wroclaw.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ