Dzisiaj przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

dzieci 34.jpg

Szesnaście lat temu, Międzynarodowa Organizacja Pracy afiliowana przy ONZ, w celu ograniczenia wyzysku dzieci ustanowiła 12 czerwca jako Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.

MOP w 2013 roku podał informacje, że niemal połowa dzieci zmuszanych do pracy, wykonuje czynności, które zagrażają ich zdrowiu. Pracują w niebezpiecznych warunkach: 60% w rolnictwie i  hodowli bydła, 7% w przemyśle, 26% w usługach, nadto w większości nie otrzymują wynagrodzenia. Pracują przeważnie u plantatorów, farmerów, fabrykantów i handlarzy. Część wykorzystywana jest w narkobiznesie i seksbiznesie.

Wyzysk wobec dzieci dotyczy krajów takich jak Azja, Afryka Subsaharyjska, Bliski Wschód i Ameryka Łacińska. Spotkać je można przede wszystkim na farmach

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci został ustanowiony po to, by zwrócić uwagę na powszechny problem wykorzystywania dzieci i młodzieży do 16 roku do prac uciążliwych, powodujących często kalectwo, niedorozwój fizyczny i umysłowy.

W Polsce, Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, zaczął być obchodzony w 2004 roku. Od razu w Kodeksie Pracy wprowadzono zapis o wyrażeniu zgody, przez inspekcję pracy dla każdego poniżej 16 roku życia na pracę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ