Odsłonięcie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego

Hymnem Polski rozpoczęła się dzisiaj uroczystość odsłonięcia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na Promenadzie Staromiejskiej, na Bulwarze Tadka Jasińskiego vis a vis Narodowego Forum Muzyki.

Udział wzięli Prezydent Rafał Dutkiewicz, Wojewoda Dolnośląski, wrocławianie a także 50-cio osobowa grupa wrocławskich Ikon Biznesu – laureatów tego tytułu – którzy przyłączyli się do inicjatywy prezydenta Wrocławia oraz Rady Miejskiej i ufundowali rzeźbę z własnych środków.

Wrocław uhonorował wielkiego pianistę, kompozytora ale także polityka, męża stanu – przed ponad stu laty, najbardziej znanego na świecie ambasadora polskiej niepodległości, który wszędzie podkreślał, że pochodzi z ojczyzny której nie ma na mapie.

Prezydent Rafał Dutkiewicz przypomniał, że Paderewski we Wrocławiu koncertował w pobliskim budynku Starej Giełdy a teraz Mistrz patrzy na Narodowe Forum Muzyki, gdzie muzyka brzmi bardzo dobrze.

W jakimś sensie wracamy do  czegoś, co nazywamy podwalinami państwa polskiego i jest jednym z elementów uroczystych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Jesteśmy dumnymi wrocławianami i dumnymi Polakami.

Popiersie Ignacego Jana Paderewskiego wykonane jest z brązu przez artystę rzeźbiarza Tomasza Wenklara, według koncepcji Prof. Waldemara Wawrzyniaka.

MP

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ