Relacja z drugiej edycji ekologicznego festiwalu OdNowa

MP

Kiedyś zajezdnia Dąbie, dzisiaj przestrzeń dla organizacji pozarządowych i mieszkańców Wrocławia. W sobotę odbyła się druga edycja Festiwalu OdNowa, na którym – Fortum współpartner wydarzenia przedstawił projekt pn. Czysta energia dla Wrocławia.

To co się tutaj dzieje związane jest z ekologicznym stylem życia, mówi Anna Leśkiewicz-Kowalik a Festiwal OdNowa i wszystkie pozostałe wydarzenia współorganizujemy z wieloma podmiotami.

Dzisiaj pokazujemy jak nowocześnie żyć w mieście. Jak prostymi sposobami stworzyć sobie przyjemne miejsce do życia w dużym mieście. Naszym partnerem jest firma Fortum, która dostarcza ciepło do naszych domów. Jej misją jest też edukowanie społeczeństwa, wszyscy skupiliśmy się na życiu mieszkańców ludzi i planety. Krótko mówiąc było o tym jak żyć ekologicznie aby nie tworzyć za dużo smogu i za dużo śmieci.

MP

Współdziałamy z Serwicem Miasto 2077, bo to oni inspirują się wzorami i trendami ze świata i pokazują jakie rozwiązania można u nas wprowadzać. Z nami są znani muzycy, którzy wpadli na pomysł aby zrobić coś innego, niż tylko grać na instrumentach. Tworzą tzw. samoróbki, czyli z odpadków które wydają dźwięki, tworzą „instumenty” na których świetnie grają, np. na harfie ze starych drzwi, na gitarze elektrycznej z deski sedesowej, zatem widać, że są w stanie przerobić wszystko na coś, co będzie grało.

Na festiwalu mamy trzy strefy. Strefę tworzenia z odpadów i to są wszystkie warsztaty. Malarnia kreatywna robi łapacze snów. Wszystkie materiały które mamy dostają drugie życie, są twórczo wykorzystane. Podobnie jest w strefie vision interior, gdzie przeprowadzane są tematyczne warsztaty: tworzenia mody plażowej, biżuterii a nawet wyposażenia wnętrz. Co można zrobić z butelek PET? – podpowiedzą i pokażą nasi animatorzy.

MP
MP
MP

Mamy naprawę sprzętu AGD, elektroniki użytkowej, naprawy rowerów i stanowisko krawieckie. We wszystkich tych miejscach każdy otrzyma nie tylko pomoc ale i poradę. Mamy też kącik ekologiczny dla dzieci, kącik książek na wymianę i przez wiele osób odwiedzaną graciarnię. Tutaj każdy za niewielkie pieniądze zawsze sobie coś znajdzie.

MP

Proponujemy biodegradowalne talerze i zestawy sztućców, które zrobione są z otrębów, i można je zjeść, zapewnia młoda dziewczyna na stoisku z ekologicznymi torbami.

Tu jest zestaw piknikowy i ekologiczne torby. Mamy pieczątki z logiem festiwalu OdNowa, z logiem strony www Wrocławia albo logiem festiwalu OdNowa.

MP

Renata Witkowska, Graciarnię prowadzi od trzech lat.

Ciągle jeszcze musimy się przyzwyczajać do segregacji ale jest coraz lepiej.

MP

Na festiwal przyjechał producent grzybni. Okazuje się, że z przetworzonych fusów z kawy zmieszanych z trocinami i grzybnią boczniaka, w warunkach domowych możemy wyhodować grzyby i na bieżąco je mieć, jak zioła w doniczce, mówi Mirosław Cierpich, właściciel EK MIRO, który podczas festiwalu OdNowa rozdawał swoje produkty.

W sprzedaży mam nie tylko boczniaki ale też egzotyczne grzyby, które czasem można kupić w sklepach sieciowych. Wszystkie informacje znajdziemy na www.ek-miro.pl lub f/grzybyNaKawie

MP

Na terenie zajezdni miłośnicy staroci odnajdują Mariusza Krajewskiego, organizatora giełd na Dąbiu. Najbliższa odbędzie się w czwartek 28 czerwca.

Mamy cztery pracownie: konserwacji zabytków, rzeźby, sztukaterii i sakralnej. Właściciel zajmuje się renowację wszystkiego, co przedstawia wartość muzealną.

W tej chwili ratuje jedną z ostatnich późnobarokowych szaf z okolic Stronia Śląskiego a na zewnątrz na swoją kolej czeka – serce fortepianu T. Bettinga i ciekawa szafka.

MP

To jest festiwal, w którym uczymy ludzi żyć ekologicznie, mówi Jacek Ławrecki Dyrektor ds Komunikacji Fortum S.A.

To jest festiwal nieśmiecenia, to jest festiwal szanowania zasobów, to jest festiwal dla zrównoważonego Wrocławia. Uczymy tutaj szyć, naprawiać sprzęt, uczymy robić nowe rzeczy z odpadów. A robi Fortum? Fortum daje czystą energię dla Wrocławia, zasila miasto w ciepło i dba o to, żeby dzięki temu ciepłu, były coraz mniejsze zanieczyszczenia, żeby we Wrocławiu powietrze było coraz czystsze.

Jesteśmy tutaj po to, aby każdy kto jest zainteresowany naszym najnowszym programem antysmogowym: Czysta energia dla Wrocławia, gdzie złożyliśmy obietnicę, że w centrum każdą kamienicę przyłączymy nie patrząc, czy nam się to opłaca, czy nie. Oprócz tego, że w tym roku – 65 mln zł. przeznaczamy na modernizację sieci, czyli na walkę ze smogiem to dodatkowo przeznaczmy 1 mln na to aby wspomóc mieszkańców kamienic w wymianie instalacji wewnętrznej. Obok są koledzy, którzy odpowiadają na każde pytania mieszkańców.

MP
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ