Wspominamy bohaterów: Leszek Biały -produkował miniaturowe odbiorniki radiowe … rozstrzelany w ówczesnym budynku katowni UB

Leszek Biały (1919-1945), ps. Jakub, Radus. Podporucznik, szef łączności Inspektoratu ZWZ-AK, był poliglotą.

W 1942 wstąpił do ZWZ-AK, jednocześnie pracował (od ’41) w DAG  Bromberg  jako elektromonter. W tymże zakładzie wraz z innymi konspiratorami produkował miniaturowe odbiorniki radiowe oraz radiową stację nadawczą. Jako  żołnierz Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego, służył w łączności, był jej szefem. W czasie okupacji mieszkanie Białka było służyło komendzie AK jako ich siedziba. Z domu do Londynu nadawał meldunki, prowadził tajną radiostację i władał 5 językami.

Biały od 1943 roku nawiązywał i utrzymywał łączność z oddziałami partyzanckimi w Borach Tucholskich. Dostarczał im części do zmontowania aparatów radiowych i radiostacji nadawczej. Miało to pierwszorzędne znaczenie w 1944, kiedy zaczęły tam lądować grupy zwiadowcze Wojska Polskiego i czerwonoarmistów.

Po zakończeniu działań wojennych, funkcjonariusze UB razem radzieckimi, poszukiwali radiostacji i Białego. Dotarli do niego 27 lutego 1945. Leszek Biały został aresztowany w rodzinnym domu, w Bydgoszczy. Do dzisiaj nie wiadomo kto go zdradził. Dotychczas prowadzone były trzy śledztwa – w latach 50., 90. i trzecie w roku 2000. W żadnym nie doszło do skazania odpowiedzialnych za zbrodnię funkcjonariuszy. Z braku dokumentacji, która była niszczona w czasie panowania komunistów i po transformacji ustrojowej a także śmierci czy ucieczki głównych oskarżonych za granicę.

O ile aresztowanie Białego można było odtworzyć na podstawie zeznań świadków to już jego zniknięcie po aresztowaniu nadal jest do ustalenia. Prawdopodobnie został rozstrzelany 3 marca 1945 w ówczesnym budynku katowni UB przy ul. Markwarta 4 ale rodzina dowiedziała się dopiero w październiku 1956 roku. Jego szczątki znaleziono w piwnicy, dzisiaj, skwer u zbiegu ulic Markwarta i Staszica otrzymał imię ppor. Leszka Białego.

Uroczysty pochówek odbył się 11 listopada 1957, ppor. Leszek Biały spoczął w kwaterze 5, na Cmentarzu parafialnym w Bydgoszczy. Na nagrobku rodzina umieściła napis:

“Pamiętaj Polsko o tych dzieciach Twoich, które miłość i wierność do Ciebie okupiły śmiercią swoją”.

źródło: wikipedia.org

artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ