Recykling źródłem surowców dla przemysłu

Produkcja oparta jest głównie na surowcach mineralnych. Bez surowców mineralnych nie rozwinęły by się podstawowe gałęzie gospodarki. Dlatego tak ważne dla każdej gospodarki jest stabilny i ciągła dostawa surowców mineralnych. Rozwój przemysłu doprowadził do wyczerpania znanych zasobów surowców mineralnych. Również zdarzenia historyczne takie jak np. I i II Wojna Światowa doprowadziły do wyczerpania zasobów. Postęp cywilizacyjny i dążenie człowieka do rozwoju powodują odkrywanie nowych złóż surowców mineralnych oraz nowych źródeł energii. Jeszcze nie dawno obawiano się, że konwencjonalne złoża się wyczerpią.

Dziś wiadomo, że w najbliższym czasie nie jest to możliwe, ze względu na odkrywanie nowych złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż oraz rozwój technologii umożliwiający odzysk surowców z odpadów. Najbardziej prężnie rozwijającym się branżą pozyskiwania surowców mineralnych jest sprzęt elektryczny. W elektroodpadach znajduje się wiele surowców, które można ponownie wykorzystać do produkcji. Liderem w odzyskiwaniu surowców z odpadów elektronicznych są Chiny, które opanowały ten przemysł prawie do perfekcji. Szansą Europy jest wypracowanie nowoczesnych technologii, które będą w stanie konkurować w tanią siłą roboczą w Chinach oraz niższymi normami ochrony środowiska, poprzez opracowanie efektywniejszych metod odzysku surowców z odpadów. W tym celu powołano w ramach unijnego programu Horyzont2020 spore środki pieniężne na rozwijanie technologii odzysku surowców, które będą chronić nasze środowisko.

infografika wDolnymŚląsku.com

Również Polska może stać się potentatem w rozwoju branży odzysku surowców z odpadów. Nasza gospodarka stawia coraz częściej na innowacje oraz na rozwój własnych technologii. W szczególności do produkcji samochodów elektrycznych konieczne będzie zabezpieczenie dostaw surowców, które już w chwili obecnej są surowcami krytycznymi. Mianem surowca krytycznego określa się surowce, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki wyrażające się tym, że ich deficyt wpływa na ocenie bezpieczeństwa surowcowego państwa. Krytyczność surowca nie ma znaczenia stałego, znaczenie to będzie inne w różnych krajach. To co w Polsce określane jest dla polskiej gospodarki jako surowiec krytyczny nie musi być krytyczny dla gospodarki niemieckiej. Również deficyt surowca będzie nadawał mu przymiot krytycznego, może z biegiem czasu zdezaktualizowane. W praktyce dzisiaj surowiec oceniany jako niekrytyczny może zbiegiem czasu, na skutek np. jego wyczerpania lub zbyt dużego popytu, zostać uznany za surowiec krytyczny.

Podjęcie wysiłków w kierunku usprawnienia technologii odzysku surowców z odpadów zabezpieczy dostawę surowców krytycznych, w szczególności surowców wykorzystywanych do rozwoju projektów innowacyjnych promowanych przez polski rząd. W dzisiejszych czasach o sile gospodarki decyduje dostępność surowców naturalnych potrzebnych dla przemysłu. Konwencjonalne złoża są wyczerpane lub niedostępne (np. ze względu na konflikty społeczne), dlatego tak istotne w ostatnich czasach stało się inwestowanie w odzysk surowców z odpadów.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ