Śledztwo po publikacji “Dodatku Dolnośląskiego”! Nagrani urzędnicy będą się tłumaczyć

fot: youtube

Wrocławska prokuratura wszczęła dwa tygodnie temu śledztwo w sprawie działania grupy urzędników z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Stenogramy z ich rozmów opublikował „Dodatek Dolnośląski”.

Przypomnijmy, że w sierpniu ub.r. rozpisano przetarg informatyczny na zakupu systemu kopii zapasowych i archiwizacji danych. Ostatecznie przetarg po zmianie specyfikacji i terminu rozstrzygnięcia został unieważniony, z adnotacją, że postępowanie jest obarczone wadą, a KIO będzie mogła unieważnić umowę jeśli ta zostanie podpisana.

Urzędnicy z działu projektów i rozliczeń wydziału informatyki w nagranych rozmowach, które w styczniu ujawnił „Dodatek Dolnośląski” mówili wprost, że przetarg na prawie 1,5 zł był ustawiony. A gdy wokół sprawy zrobiło się głośno udało się go unieważnić. Jak stwierdzili w Krajowej Izbie Odwoławczej znów będą mogli „zrobić z siebie idiotów”. W rozmowach zastanawiali się też, co będzie, jak do urzędu przyjdzie CBA i podkreślali, że Gazeta Polska „może sporo namieszać”. Pojawił się też krótki instruktaż, jak można łatwo ustawić każdy przetarg.

Zebrany w związku z przetargiem materiał przedstawiliśmy w Urzędzie – marszałek województwa Cezary Przybylski z DRS (do marca 2016 w PO) zwolnił jednego z urzędników i zawiadomił prokuraturę oraz CBA.

 

Zawiadomienie o przestępstwie, które złożył marszałek dotyczy czynu z art. 305 par. 2 kk, który mówi, że kto w związku z publicznym przetargiem rozpowszechnia informacje lub przemilcza istotne okoliczności mające znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

– W związku z treścią zawiadomienia i koniecznością jego uszczegółowienia zlecono Komendzie Policji Wrocław – Rakowiec wykonanie czynności procesowych w tej sprawie, a w tym przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie do protokołu od upoważnionego pracownika UMWD oraz uzyskanie dokumentacji z postępowania przetargowego – powiedziała nam Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. – Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji zostanie podjęta decyzja w przedmiocie dalszych czynności procesowych – dodała.

Gazeta Polska Codziennie

kontakt: magda.gron@swsmedia.com.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ