Pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny


Pierwszy w Polsce certyfikowany dom pasywny powstał w listopadzie 2007 roku. Zaprojektowany i zbudowany w Smolcu k/Wrocławia dom, który nie potrzebuje ogrzewania. Sama idea projektu powstała w Niemczech, tam również powstał pierwszy na świecie dom pasywny. Warto powiedzieć jakie najważniejsze cechy posiada budynek pasywny i co to tak naprawdę jest, ponieważ choć bardzo często słyszymy pojęcie dom pasywny- nie wszyscy do końca wiemy co tak naprawdę oznacza.

Głównym celem budownictwa pasywnego jest pozyskiwanie jak największej ilości ciepła poprzez:
• pasywne pozyskiwanie energii słonecznej przez oszklone południowe fasady,
• odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej- zastosowanie rekuperacji
z wewnątrz (ciepło ludzi, zwierząt, urządzeń gospodarstwa domowego itp.),
• ograniczenie ucieczki ciepła.

Budynek pasywny cechuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania- poniżej 15 kWh/(m2 rok) jest to nie więcej jak około 1,5 litra oleju opalowego lub 1,5 m3 gazu lub 2,5 kg węgla na m2 powierzchni mieszkalnej w ciągu roku. Jest to czterokrotnie mniej, niż potrzebuje dom energooszczędny i do 10 razy mniej w porównaniu z domem tradycyjnym.

infografika wDolnymŚląsku.com

Działka domu pasywnego powinna być odpowiednio dobrana, szczególnie ważna jest właściwa orientacja względem stron świata. Najlepiej jest zapewnić wjazd od strony północnej (pomieszczenia gospodarcze), natomiast największy udział powierzchni przeszklonych, powinien znajdować się od strony południowej, ponieważ jest to najcieplejsza strona świata.

Z założenia wynika, że im bardziej prosta bryła, tym budynek będzie bardziej energooszczędny. Dlatego domy pasywne mają najczęściej kształt prostopadłościanu, choć zdążają się projekty domów pasywnych jako sześciany, walce czy kopuły i osiągają najlepsze współczynniki energooszczędności. Gdy dołożymy do tego płaski lub dwuspadowy dach, nasz projekt jest już prawie gotowy.

Istotnym elementem są ściany naszego przyszłego domu. Ściany nie mogą posiadać tzw. mostków termicznych. Odnosi się to także do fundamentów, balkonów i nadproża. Zazwyczaj stosuje się ściany dwuwarstwowe, które dodatkowo ociepla się styropianem lub wełną mineralną. Można również użyć gotowych prefabrykatów z keramzytobetonu, ta technologia pozwoli na szybsze wzniesienie ścian.

Przy okazji ścian, warto zadbać o okna, które będą miały bardzo dobre parametry izolacyjne. W budynku pasywnym okna powinny być co najmniej trójszybowe, a przestrzenie między nimi wypełnione gazem szlachetnym np. argonem.

Domy pasywne poznamy po tym, iż nie mają komina. Dlatego, że zastosowana została wentylacja mechaniczna, która oczyszcza (zanieczyszczone powietrze o wysokiej zawartości CO2) i jednocześnie ogrzewa odzyskanym z wywianego powietrza ciepłem, powietrze nawiane to tzw. rekuperacja.

Ponadto należy zadbać o zastosowanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie, które poprawią efektywność energetyczną, a także zmniejszą emisję szkodliwych substancji do środowiska. Oto najpopularniejsze przykładów:
• Solarne ogrzewanie to idealny sposób na tania ciepła wodę.
• Spalanie biomasy dla uzyskania ciepła użytkowego – spalanie gotowego produktu (brykiet drzewny lub pelet.
• Zastosowanie pompy ciepła, odbierając energie z ośrodka o niskiej temperaturze i przekazując ją do ośrodka o temperaturze wyższej (odbiornika). Stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych, większych budynków (hal, magazynów), basenów
• Przydomowe elektrownie wiatrowe – sprawdzą się na pewno gdy nasz dom położony jest z dala od sieci i narażony będzie na częste przerwy w dostawie prądu.

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ