Tym razem nowela ustawy nie łączy się z podwyżką taryf za wodę i ścieki. Radni uchwalili „nowy” regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków

FLICKR/Tim Geers/CC BY-SA 2.0

Będzie nowy „Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na obszarze Wrocławia”.  Radni miejscy przegłosowali projekt, który musiał być zaktualizowany w związku z nowelą ustawy „o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków”, która pół roku temu została przyjęta przez parlament.

Radny dr Krystian Mieszała zapewnia, że zmiana regulaminu nie spowoduje wzrostu cen:

jest to  uchwała mająca na celu dopasowanie obecnego regulaminu do obowiązujących przepisów

Zapytaliśmy rzecznika prasowego MPWiK we Wrocławiu Aleksandra Łosia, jakie będą istotne zmiany i czego mieszkańcy mogą się spodziewać po zmianach po przyjętej przez radnych uchwale?

Musieliśmy zaproponować projekt nowego regulaminu. Obowiązek ten nałożyła na nas nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Regulamin jest swego rodzaju konstytucją dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, bowiem opisuje podstawowe prawa i obowiązki spółki wobec klientów, a także klientów wobec spółki.

Ostateczny kształt Regulaminu poznamy za kilka miesięcy, jednak zaproponowany przez nas projekt merytorycznie zmienia niewiele, w zasadzie jest taki sam jak obecny. Zmiany są kosmetyczne a dotyczą głównie wód opadowych które przestały być definiowane  jako ścieki.

Upraszczając, wcześniej była mowa o odbiorze ścieków w tym wód opadowych a teraz jest napisane po prostu odbiór ścieków?

Właśnie tak. Powiedziałbym, że bardziej jest to uaktualnienie i dostosowanie Regulaminu do Ustawy niż realna, z punktu widzenia klientów, zmiana. Kolejna nowość, raczej proceduralna, dotyczy sposobu uchwalania Regulaminu.

Teraz dokument ten musi zostać zaopiniowany przez organ regulacyjny, po czym ponownie trafi do  Rady Miasta, następnie do Wojewody Dolnośląskiego.

Rzecznik zapewnia, że nowy regulamin nie będzie się wiązał z żadną podwyżką.

Nowe taryfy, które weszły w życie 19 maja 2018 roku będą obowiązywały w obecnej wysokości przez najbliższy rok. Wszystko, co w temacie taryf miało się wydarzyć, wydarzyło się między marcem a majem br.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ