Michał Piechel: Kiedy Wrocław będzie bez barier?

michał Piechel.jpg

Problemy osób niepełnosprawnych i osób niedołężnych z powodu starości są coraz bardziej dostrzegane przez politykę prowadzoną przez państwo i lokalny samorząd.

Wrocław od kilku lat odpowiada na potrzeby tych grup społecznych. Widać, że coraz więcej instytucji współpracuje z organizacjami pozarządowymi, włącznie z rzecznikiem prezydenta Wrocławia, mówi Michał Piechel, Radny Miasta z Klubu Prawa i Sprawiedliwości i jedyny niepełnosprawny w naszym samorządzie.

Rozmawiam z niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Jednak jest jeszcze sporo do zrobienia. Ciągle mamy bariery w budynkach w których mieszkamy i w niektórych instytucjach.

Przemieszczanie się osób z różnymi niepełnosprawnościami bez udziału osób trzecich, zwłaszcza mieszkających poza centrum miasta, powinno ulec szybko zmianie. Niskpodłogowy transport miejski to ciągłe marzenie. Niektórzy moi rozmówcy mieszkają na peryferiach. Na pamięć znają rozkłady jazdy autobusów i tramwajów. Nie trzeba wielkiej wyobraźni co to dla nich oznacza.

Jestem w gronie tych osób, które pytają, kiedy Wrocław będzie bez barier?  Pan Dyrektor Sutryk mówi o „mapowaniu miasta” i jego dostępności, że mamy już 2,5  tysiąca takich miejsc. Poleca wyszukiwarkę www.niepelnosprawnik. pl ale na dzisiaj, czy Pan Dyrektor zdaje sobie sprawę, że miejski transport jest dla zdrowych? Wózkersi, ludzie o kulach i niewidomi nadal czekają na strategiczne decyzje. Proszę pamiętać, że problemy przy wsiadaniu do tramwajów i autobusów dotyczą również osób w podeszłym wieku. To są nasze wspólne cele. Abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie muszą być zbudowane lub zmodernizowane ciągi piesze i oznakowania.

Wymieniłem podstawowe rzeczy, które niepełnosprawnym osobom i ich opiekunom ułatwią codzienne funkcjonowanie.

– Działania mające na celu integrację i aktywizację osób niepełnosprawnych stały się nie tylko stałym elementem polityki lokalnej, ale również przyczyniają się do zmiany mentalności i promocji aktywnych postaw u wszystkich mieszkańców naszego miasta, zauważył  Dyrektor Departamentu ds. Społecznych UM Jacek Sutryk.

Z jednej strony konsultujemy tak duże obiekty, jak Port Lotniczy Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, Stadion Olimpijski, „Szpilkostradę”, ale i – poprzez Spółki i Jednostki Miejskie – wyznaczamy przejścia naziemne, kontynuujemy kładzenie tzw. „płytek stóp” na przejściach i inne przyjazne obiekty. Z drugiej – chcę zaznaczyć, że mocno stawiamy na partycypację z mieszkańcami – także z niepełnosprawnościami, choćby poprzez Wrocławski Budżet Obywatelski, czy konkursy miejskie, kiedy to ngo-sy przynoszą do nas konkretne pomysły.

Udoskonalenie przestrzeni „Wrocławia bez barier” to proces, który niewątpliwie wymaga działań interdyscyplinarnych. Dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy mające na celu usprawnienie podejmowanych działań.

Michał Piechel będzie gościem na najbliższym posiedzeniu Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Zapewnił, że opowie nam o poruszanych sprawach i jak ocenia działania Rady.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ