Ambasador Azari: „Nasze narracje są bliżej, niż ludzie myślą. Sądzę, że to nowy początek długich, przyjacielskich relacji”

Wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków między oboma krajami – powiedziała dziennikarzom ambasador Izraela w Polsce Anna Azari odnosząc się do noweli ustawy o IPN. Nie było nigdy zamknięcia polsko-izraelskich relacji, ale było pięć nie bardzo łatwych miesięcy – dodała.

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, oraz art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

– Od początku mówiłam, jeszcze w Oświęcimiu w styczniu, że dwa tak przyjacielskie narody, znajdą drogę do współpracy. Znaleźliśmy tę drogę, wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków między oboma krajami – powiedziała Azari w czwartek dziennikarzom.

Jak podkreśliła, bardzo ważna jest wspólna deklaracja przyjęta przez premierów Polski i Izraela. – Proponuję wszystkim, których to interesuje przeczytanie punktów tej deklaracji. Nasze narracje są bliżej, niż ludzie myślą. Sądzę, że to taki nowy początek długich, przyjacielskich relacji – podkreśliła ambasador.

– Było to pięć nie bardzo łatwych miesięcy. Jestem bardzo szczęśliwa, że one się skończyły – mówiła Anna Azari.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ