Ponowne użycie? Tak to możliwe, daj swoim rzeczom drugie życie!

Produkcja tworzyw sztucznych rozpoczęła się zaledwie 100 lat temu i tak przyspieszyła, że do tej pory wyprodukowaliśmy już miliardy ton różnych plastików. W większości są to produkty jednorazowego użytku, które w szybkim czasie kończą na wysypiskach śmieci.

Plastik potrzebuje ponad 400 lat na degradację, jest to bardzo długi okres. Uzyskanie kontroli nad ogromną ilością odpadów z tworzyw sztucznych jest obecnie dużym wyzwaniem i wymaga odpowiedniego podejścia ze strony społeczeństwa.

Rozwiązaniem globalnego problemu dużej ilości tworzyw sztucznych jest ponowne wykorzystanie materiałów, które zostałyby potraktowane jako odpad i wyrzucone. W Polsce świadomość społeczeństwa i firm zajmujących się powtórnym wykorzystaniem odpadów
z roku na rok rośnie, jednak mamy jeszcze sporo do nadrobienia względem krajów europejskich. Aby dogonić państwa zachodnie, Komisja Europejska wyznacza konkretne cele dla Polski, do roku 2020 recykling ma wzrosnąć do 50 procent. Wielu naukowców uważa jednak, że przyjęty przez Polskę cel jest nie do zrealizowania.

infografika wDolnymŚląsku.com

Jakie korzyści przynosi recykling dla środowiska?

Recykling zapobiega składowaniu milionów ton odpadów na wysypiskach śmieci, segregując oszczędzamy miejsce na wysypiskach. Zmniejsza się ilość dziennej energii potrzebnej na wytworzenie nowych materiałów. Dzięki czemu recykling redukuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Dla przykładu, recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji gazów do atmosfery. Przynosi oszczędność ropy naftowej
i zużycia energii nawet do 95%. Chronimy naturalne zasoby naszej Ziemi, ograniczamy eksploatację surowców pierwotnych, nieodnawialnych (np. ropy naftowej), których ziemskie zasoby gwałtownie się kurczą.

Korzyści ekonomiczne jakie niesie ze sobą recykling to przede wszystkim zmniejszenie się kosztów wywozu śmieci- segregujący płacą mniej, niż osoby produkujące wyłącznie odpady zmieszane. Mniejsze stawki za wywóz śmieci przyczyniają się do mniejszej ilości śmieci na dzikich wysypiskach. Choć bezpośredni koszt wywozu śmieci na składowisko jest niższy niż ich przetwarzanie, to jednak faktyczne wydatki związane z utrzymywaniem składowisk, ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywację przyległych do nich obszarów są znacznie wyższe.

Coraz częściej spoglądamy na etykiety podczas zakupów, szukając oznaczenia potwierdzającego, że dane opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Dzięki większej świadomości i chęci do segregowania śmieci surowce są odzyskiwane szybciej i efektywniej.
W ostatnim czasie coraz więcej z nas poszukuje możliwości maksymalnego przedłużenia życia raz wyprodukowanych rzeczy. Szczerze powiedziawszy, jedynie od naszych pomysłów i wyobraźni zależy, w jaki sposób wykorzystamy stare przedmioty np. meble, ubrania, butelki czy puszki. Dobrym rozwiązaniem jest wymiana rzeczy, które są dla nas zbędne. Jeśli np. nie potrzebujemy starej kanapy, sprzętu RTV i AGD możemy oddać je w dobre ręce. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowej lodówki lub pralki. Dzięki wymianie, Ty pozbędziesz się kłopotu, a ktoś inny ucieszy się z prezentu. I w ten oto prosty sposób dajemy szansę przedmiotom na ich drugie życie.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ