Wspominamy bohaterów: Ludwik Marszałek… aresztowany przez UB i skazany na śmierć przez rozstrzelanie

Ludwik Marszałek (1912-1948), ps. Zbroja. Oficer piechoty i lotnictwa WP II RP, Oficer szkoleniowy Armii Krajowej, działacz ZWZ, WiN

Podczas kampanii wrześniowej walczył w Dęblinie, dostał się do niewoli niemieckiej ale już na początku października udało mu się uciec. Na przełomie roku 1939/40 działa w swojej miejscowości rodzinnej jako komendant Placówki Brzeziny ZWZ. Był świetnym szkoleniowcem i organizatorem kursów dla żołnierzy wyższych rangą. Na wiosnę 1944 roku został mianowany komendantem Obwodu Dębica AK, to on wymyślił całą strategię tzw. akcji “Burza”. Działał w AK, WiN w województwie rzeszowskim, później dolnośląskim. Pisał w “Ku Wolności”, podziemnym piśmie Okręgu Rzeszowskiego WiN. Na Podkarpaciu walczył razem a Adamem Lazarowiczem.

Tuż przed zakończeniem II wojny światowej,  jako inspektor Inspektoratu Mielec „NIE”  był odpowiedzialny za demobilizację konspiracji wojskowej i grup partyzanckich. Był też  w Delegaturze Sił Zbrojnych, współorganizował struktury WiN-u w rzeszowskim. Był ciągle poszukiwany przez UB i NKWD, przełożeni wydali rozkaz wyjazdu na Dolny Śląsk. We Wrocławiu zamieszkał w październiku 1946 roku, cały czas działał w podziemiu, odbudował WiN, także na koniec ’47 roku miał już 60 ludzi w strukturach.

UB jednak namierzyło go, został aresztowany przez funkcjonariuszy 12 grudnia 1947 na ławce ( ulicznym punkcie kontaktowym) z dokumentami konspiracyjnymi przeznaczonymi dla łącznika z Zarządu Obszaru Zachodniego. Osiem miesięcy później, po brutalnym śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 27 listopada 1948 na dziedzińcu więzienia na Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Grób Ludwika Marszałka na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W kościele garnizonowym we Wrocławiu, wśród wielu bohaterów ostatniej wojny wmurowano imienną tablicę pamiątkową mjr. Ludwika Marszałka.

źródło: pl.wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ