Wspominamy bohaterów: Emila Marszałek – łaczniczka i sanitariuszaka.

Emila Marszałek (1919-2014), ps. Maj. Żołnierz Armii Krajowej, łaczniczka i sanitariuszaka. 

Emilia Marszałek od listopada 1939 była łączniczką komendanta obwodu dębickiego oraz łączniczką placówki w Brzezinach. Brała udział w Akcji “Burza”. Dostarczała żywność i zaopatrzenia dla oddziałów AK majora Adama Lazarowicza. Po przeszkoleniu pełniła funkcję sanitariuszki.

Od stycznia 1945 w strukturach podziemnych NIE. Udało jej sie podjąć pracę w Wydziale Śledczym UB w Rzeszowie, 25 marca 1945 została maszynistką. Dzięki temu mogła przekazywać informacje swoim konspiracyjnym przełożonym. Uratowała żołnierzy przed planowanym aresztowaniem. W obawie przed dekonspiracją, po trzech miesiącach, zgłosiła się na studia, mogła bez przeszkód przeprowadzić się do Poznania.

Jej działalność została ujawniona w trakcie śledztw działaczy WiN-u, UB aresztowało ją 4 września 1945 roku w Nakle. Śledztwo było w mokotowskim więzieniu. Po czterech miesiącach Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na śmierć. Prezydent Bierut złagodził wyrok zamieniając karę śmierci na 15 lat więzienia. Wyrok ten odbywała w Fordonie, w ciężkim więzieniu dla kobiet. Na wolność wyszła w 1956 roku.

Po transformacji ustrojowej włączyła się w działalność środowisk kombatanckich, na wniosek WiN, w 2002 roku wojewoda małopolski wręczył Emilii Marszałek Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ