Oxytree – drzewo przyszłości

Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112) jest drzewem hybrydą, dziełem człowieka powstałym w wyniku klonowania i krzyżowania w warunkach laboratoryjnych dwóch gatunków: Paulownia elongataz oraz Paulownia fortunei. Jest rośliną regulującą klimat o wyjątkowych właściwościach.

Drzewo in vitro, mające dobroczynny wpływ na środowisko trafiło do Polskich plantatorów. Brzmi nieprawdopodobnie? To zachwycające dzieło nauki, które niedługo może stać się powszechne w naszym klimacie. Naukowcy z Hiszpanii, którzy stworzyli Oxytree wymieniają same zalety:

bardzo wysokie drzewa, rosną w imponującym tempie, po sześciu latach od posadzenia mogą osiągać aż do 16 metrów i 35 cm średnicy!

olbrzymie powierzchnie liści, które do wzrostu potrzebują dużej ilości dwutlenku węgla, w ten sposób podczas fazy wzrostu wytwarzają takie ilości tlenu, o których inne drzewa mogą tylko pomarzyć;

bardzo dobrze aklimatyzuje się w różnych warunkach klimatycznych (-25C do +45C) i rośnie bez problemu nawet na mało urodzajnych glebach (np. gleby piaszczyste i lessowe).

infografika wDolnymŚląsku.com

Drzewo naprawdę wygląda imponująco, wyróżnia się niespotykanym tempem wzrostu i tym, że po ścięciu odrasta wielokrotnie od nowa. Od drugiego cyklu wzrostu rośnie szybciej, dzięki czemu w 10. roku może być ścięte ponownie. W ten sposób w ciągu 20 lat możemy z niego uzyskać 4 razy więcej drewna niż z innych rodzimych gatunków.
Można powiedzieć drzewo idealne…ale co z odmianami inwazyjnymi roślin?
Wszyscy dobrze pamiętamy sprowadzenie z kaukaskich republik Związku Radzieckiego, który nadal jest niebezpieczny- Barszcz Sosnowskiego.

Otóż Oxytree, może rozmnażać się tylko i wyłącznie w laboratorium przez klonowanie. Nie zagraża miejscowej florze, ponieważ jego nasiona są bezpłodne. Nie stwarza konkurencyjności miejscowej roślinności w pozyskiwaniu składników pokarmowych oraz wody, ponieważ system korzeniowy drzew tlenowych osiąga 9 m głębokości i stamtąd pobiera składniki odżywcze.

Ze względu na głębokość korzenia drzewo z laboratorium może być sadzone w miejscach narażonych na osuwiska (gleby pisakowe i lessowe), gdzie zapewni świetną stabilizację gruntu.

Twórcy drzewa hybrydy zapewniają, że nie ma fragmentu drzewa którego nie można byłoby wykorzystać. Jeden pień Oxytree zapewnia 70% drewna nadającego się do prac stolarskich, wytwarzania mebli, saun, domów z drewna, wewnętrznej i zewnętrznej izolacji, przy budowie jachtów, statków, desek surfingowych (dzięki lekkości i wodoodporności). Pozostałe 30% pochodzące z gałęzi, liści kwiatostanu i owocu, które można wykorzystać jako naturalną biomasę. Ponadto liście nadają się na paszę i mogą zastępować nawozy sztuczne dzięki wysokiej zawartości białka i azotu. Raz w roku drzewo Oxytree bujnie owocuje przyciągając pszczoły – z 1 hektara lasu można uzyskać do 700 kg jasnego miodu.

Jednak w Polsce jak na razie brak jest badań na temat drzewa tlenowego. Botanicy
z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzą badania eksperymentalne na drzewach tlenowych pod względem przystosowania do zróżnicowania klimatu Polski, zimowania, wpływu na jakość powietrza, jak również zastosowania w różnych gałęziach przemysłu lecz potrzeba kilku lat aby sadzonki urosły.

http://oxytree.pl/

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj