Wspominamy bohaterów: Zenon Malik – Podoficer wywiadu Armii Krajowej

Zenon Malik (1920), ps. Muszka. Podoficer wywiadu Armii Krajowej.

Po kampanii wrześniowej 1939 ze Lwowa,  dwa miesiące później wrócił do Krakowa. Wstąpił do ZWZ. Brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, zajmował sie też szkoleniami na kursach podoficerskich. Na terenie Krakowa pełni funkcję podoficera wywiadu AK.

W 1941 został powołany do pracy przymusowej w Baudienst. Później został przeniesiony do Szpitala Wojskowego a w 1943 rozpoczął pracę w Instytucie Bakteriologicznym, jako laborant i karmiciel wszy. W sierpniu 1944 r. uciekł z Instytutu i ukrywał się poza Krakowem do 1945 roku.

Po ujawnieniu się został zdegradowany do stopnia szeregowego. Zatrudnił sie jako księgowy, rozpoczął działalność społeczną.

Zenon Malik zainicjował założenie Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, który został    przekształcony w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, jest członkiem Związku Kadetów II RP, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków, Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego.

Został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Armii Krajowej, londyńskim Medalem  Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką “Burza”.

źródlo: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ