Wspominamy bohaterow: Emilia Malessa- Organizowała punkty sanitarne

Emilia Malessa (1909- 1949), ps. Marcysia, Miłasza, Maniuta. Kapitan AK. W kampanii wrześniowej brała udział w ramach Ochotniczej Służby Kobiet, była kierowcą przy dowództwie 9. Pułku Ułanów Małopolskich, potem była w Służbie Zwycięstwu Polski, gdzie dbała o dożywianie.

Organizowała punkty sanitarne. Była członkiem ZWZ, później AK. Została szefem działu łączności zagranicznej “Zagroda” w Wydziale Komendy Głównej AK. Do niej należało kierowanie i utrzymanie łączności pocztowo-kurierskiej kraju ze Sztabem Naczelnego Wodza i z polskimi ośrodkami na terenie Europy. W latach 1940–1944 Malessie podlegała ponad stuosobowa grupa kurierów i personel pomocniczy.

Brała udział w Powstaniu warszawskim, 3 października 1944 opuściła miasto wraz ludnością cywilną. Była w obozie przejściowym Dulag 121 Pruszków. Potem przyjechała do Krakowa, do Komendy Głównej AK.

Po rozwiązania AK – 18 stycznia 1945 – pracowała w sztabie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. W połowie października 1945 za zgodą zwierzchników, zaprzestała działalności konspiracyjnej. Natychmiast podjęła pracę w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, Dwa tygodnie później została aresztowana. Ujawniła członków i przywódców I Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość gdyż uwierzyła zapewnieniom, że żadna z tych osób nie będzie aresztowana i osądzona.

Wojskowy Sąd Rejonowy skazał Malessę 14 lutego 1947 na 2 lata pozbawienia wolności. Prezydent Bierut ułaskawił ją kilka dni później. Próbowała uzyskać dotrzymanie umowy przez płk Józefa  Różańskiego i spowodować uwolnienie ujawnionych przez nią żołnierzy podziemia. W końcu napisała, że podjęła głodówkę jako akt protestu przeciwko niedotrzymaniu umowy dotyczącej akcji ujawniania WiN i grupy “Liceum”.

Malessa nie wytrzymała psychicznie, 5 czerwca 1949 popełniła samobójstwo. Została pochowana na Cmentarzu Brudnowskim. Dopiero w 2005 roku urnę z jej szczątkami przeniesiono do Panteonu Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Malessa została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari V Klasy.

źródło: wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ