Profesor Mariusz-Orion Jędrysek wybrany Prezydentem Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Profesor Mariusz-Orion Jędrysek wybrany Prezydentem Zgromadzenia ISA (International Seabed Authority- Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego). Kingston, Jamajka (23 lipca 2018 r.)- –

Profesor Mariusz-Orion Jędrysek został wybrany Prezydentem Zgromadzenia ISA na 24- SesjęZastąpi w obowiązkach ustępującego Eugénio Muianga z Mozambiku. W skład Zgromadzenia wchodzą przedstawiciele wszystkich 168-u państw członkowskich Organizacji. Do zadań Zgromadzenia, jako Organu Nadrzędnego, któremu podlegają wszystkie podmioty ISA należą: ustanawianie powszechnej polityki i obowiązujących przepisów oraz regularny nadzór nad pracą i funkcjonowaniem Organizacji.

O Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (MODM) jest agendą ONZ zajmującą się zasobami znajdującymi się na dnie oceanów obszarów będących poza jurysdykcją państwową. Głównymi organami organizacji są: Sekretariat na czele z Sekretarzem Generalnym, Zgromadzenie z Prezydentem Zgromadzenia oraz w sensie praktycznym najważniejszy z nich – Rada z Prezydentem Rady. Funkcję Sekretarza Generalnego pełni Michael W. Lodge (Wielka Brytania). Dwukrotnie Prezydentem Rady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego był prof. Mariusz Orion Jędrysek (lata 2006-2007 i 2016-2017).

MODM pozwala państwom-stronom Konwencji na organizację i kontrolę działalności na dnie morskim oraz podziemiu poza granicami jurysdykcji państw, w szczególności w zakresie administracji znajdującymi się tam zasobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj