Polacy pokochali kupować części motoryzacyjne w internecie

artykuł sponsorowany

Czy ktoś pamięta jeszcze giełdy samochodowe, na których kupić można było nie tylko różnego rodzaju jedno- i dwuślady, ale również wszystkie niezbędne części zamienne do pojazdów mechanicznych? A czy ktoś z Was był ostatnio w stacjonarnym sklepie motoryzacyjnym po, np. płyn do spryskiwaczy czy nowe wycieraczki do swojego samochodu? Zapewne nie, a jak już, to jednostki. Dlaczego? Ponieważ dziś kochamy robić zakupy w internecie, bo to szybkiej, wygodniej i taniej.

Niższa cena za tą samą jakość

Jak wynika z raportu Total Retail 2017, ponad połowa Polaków (55 proc.) co najmniej raz w miesiącu dokonuje zakupów za pośrednictwem internetu. To medium daje nam możliwość kupienia praktycznie wszystkiego w sieci bez konieczności wychodzenia z domu i o dowolnej porze dnia i nocy. Co najlepsze, asortyment oferowany w internecie jest niejednokrotnie tańszy o tego dostępnego w sklepach stacjonarnych, a jego jakość w niczym nie odbiega od tej oferowane w tradycyjnych punktach handlowych. Podobnie jest w przypadku samochodowych części zamiennych.

Ogromny asortyment praktycznie od ręki

Prawie 80 proc. osób, które korzystają ze sklepów internetowych z częściami samochodowymi to mężczyźni, a wiek osób robiących zakupy w takich platformach online mieści się w granicach 25-35lat. To, co wpływa na tak duże zainteresowanie zakupami samochodowych części zamiennych w internecie, to na pewno ogromny wybór dostępnego w nim asortymentu, a także jego atrakcyjna cena.

Klienci decydują się na zakup części samochodowych w internecie, ponieważ mają przede wszystkim dostęp praktycznie od ręki do milionów produktów dedykowanych do większości współczesnych modeli samochodów zarówno osobowych, jak i dostawczych, i nie tylko. Takie części są zazwyczaj o 20-30 proc. tańsze od tych dostępnych w tradycyjnych sklepach motoryzacyjnych, a ich jakość jest identyczna. Klienci najczęściej kupują m.in. filtry paliwa i oleju, opony samochodowe, klocki hamulcowe, wycieraczki samochodowe, uszczelki i różnego rodzaju elementy zawieszenia – przekonuje ekspert od części do samochodów osobowych w iParts.pl.

Wygoda kupowania

W dawnej rzeczywistości rynkowej zakup konkretnego elementu czy podzespołu do samochodu wiązał się z wielogodzinnym podróżowaniem od jednego sklepu do drugiego bez żadnej gwarancji, że daną część dostaniemy. Obecnie wystarczy usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej herbaty przed komputerem lub z tabletem czy też telefonem w ręku, wpisać w wyszukiwarkę internetową produkt, który nas interesuje, dokonać zakupu i cierpliwie czekać na kuriera. W razie wątpliwości podczas zakupu większość sklepów online oferuje profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiednich części, co jest dodatkowym plusem takich transakcji. Przesyłka jest przeważnie realizowana w ciągu 1-2 dni roboczych, jednak czego się nie robi dla wygody oraz możliwości zaoszczędzenia niejednokrotnie dość pokaźnej kwoty pieniędzy.

Sektor internetowej dystrybucji części motoryzacyjnych w Polsce ma się bardzo dobrze i wygląda na to, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej. Firmy świadczące tego typu usługi liczą na systematyczny wzrost sprzedaży produktów motoryzacyjnych w najbliższych latach na poziomie nawet 10 proc., i nie ma się co dziwić. Kochamy kupować przez internet i zapewne w najbliższym czasie to się nie zmieni.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ