Systematycznie chodzenie po schodach skutecznie pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i świetnie wpływa na kondycję


Systematycznie chodzenie po schodach skutecznie pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i świetnie wpływa na kondycję. Wychodzenie po schodach daje więcej korzyści niż wiele innych aktywności ruchowych. Taka aktywność wymaga więcej wysiłku, ale pozwala spalić dużo kalorii w krótszym czasie.

Według Stevena Loya, profesora kinezjologii z California State University w Northridge, osoby z nadwagą o słabej kondycji nie są w stanie biegać, mogą jednak wychodzić po schodach. Nacisk na kolana i stopy jest wtedy stosunkowo mały – na przykład w porównaniu z bieganiem – i odpowiada dwukrotnej wadze wychodzącego (przy biegach obciążenie to trzy – lub czterokrotna masa biegacza). Inaczej sprawy się mają przy schodzeniu – nacisk może wzrastać do siedmiokrotnej wagi schodzącego.

Wychodzenie schodami bez pośpiechu to spalanie 5 kcal w ciągu minuty przy wadze ok. 50 kg. Natomiast waga 70 kg pozwala na spalenie już 7 kcal na minutę, a 80 kg to wysiłek energetyczny ok. 9 kcal na minutę. Systematyczne chodzenie po schodach, na początek w umiarkowanym tempie, działa korzystnie na serce.

W wielu krajach, także w Polsce, odbywają się zawody w wybieganiu po schodach. Do najsłynniejszych należy wyścig w nowojorskim wieżowcu Empire State Building o wysokości 381 metrów. Zwycięscy wybiegają na ten 103-piętrowy budynek w około  16 minut. Przygotowanie do biegu – porady:  przed treningiem trzeba koniecznie wykonać rozgrzewkę, aby poprawić akcję serca, trening dwa razy tygodniu, dziesięć pięter po pięć razy bez używania poręczy, dobrze jest biegać stałym rytmem dostosowanym do swoich możliwości, pokonywać po dwa schody naraz, stopę należy zacząć stawiać od palców.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ