Wózki spalinowe? Dlaczego nie! Poznaj 5 powodów, dlaczego warto je wybrać

artykuł sponsorowany

Przez wiele osób niesłusznie spychane na dalszy plan na rzecz wózków o napędzie elektrycznym, z uwagi na emisję spalin. Dziś odczarowujemy mity na temat wózków spalinowych, prezentując 5 istotnych powodów, dla których warto je wybrać! Chcecie dowiedzieć się jakie to powody? Zapraszamy do lektury!

Wózki spalinowe to, obok wózków elektrycznych najczęściej wybierane do średnich przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, urządzenia. W ostatnich latach straciły nieco na popularności, głównie na rzecz ekologicznych, pozbawionych emisji spalin wózków widłowych elektrycznych. Jednak projektanci wózków spalinowych postanowili zawalczyć o pozycję tych pojazdów na rynku, udoskonalając ich charakter i wprowadzając szereg zmian, które naprawdę mogą zaskoczyć!
Chcesz dowiedzieć się dlaczego warto zdecydować się na zakup wózka spalinowego? Poznaj 5 istotnych powodów, które mogą mieć realny wpływ na Twoją decyzję!

1. Lepsza wydajność wózków spalinowych

Nie od dziś wiadomo, że wózki o napędzie spalinowym osiągają znacznie lepsze osiągi niż wózki elektryczne. Nie tylko wydają się być bardziej masywne i stabilne pod względem konstrukcyjnym, przez co sprawiają wrażenie solidniejszych, ale także charakteryzuje je większy udźwig maksymalny. Poza tym radzą sobie ze sprawnym podnoszeniem ładunków na większe wysokości niż wózki widłowe elektryczne.
Przykładem mogą być np. terenowe wózki spalinowe, które są w stanie unieść ładunek o masie nawet 7.,8. czy 10 ton! To nieporównywalne wręcz w stosunku do tradycyjnych wózków elektrycznych parametry.

Warto jednak zaznaczyć, iż im większy udźwig pojazdu, tym większe spalanie. Szacunkowo przyjmuje się, że spalanie w przypadku mniejszych wózków (do ok 3 ton) wynosi ok 3 l/h, natomiast jeśli chodzi o większe pojazdy (do 10 ton) może to być nawet 2 razy tyle. Choć spalanie zależy także od innych czynników, takich jak: rodzaj podłoża, długość trasy czy częstotliwość unoszenia ładunków.
Wózki spalinowe wykorzystywane są w średnio intensywnych, a nawet intensywnych pracach, wymagających przewozu ciężkich ładunków nawet na duże odległości.

2. Możliwość pracy na zewnątrz

Tym co wyróżnia wózki spalinowe od elektrycznych jest przystosowanie do pracy na zewnątrz pomieszczeń, nawet w niesprzyjających warunkach. Deszcz, wiatr czy nawet śnieg nie są w stanie powstrzymać wózków spalinowych, które dzięki specjalnym osłonom silnika pracują wydajnie i bez zbędnych przestojów.

Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć tu o dodatkowych elementach budowy, które znacznie poprawiają komfort pracy operatora – np. zabudowanej kabinie czy dobrej jakości przyczepnych oponach.
W przypadku opon do wózków widłowych na rynku dostępne są dodatkowe elementy, które ułatwiają poruszanie się pojazdów nawet po śliskich, oblodzonych nawierzchniach. Są to:
– łańcuchy śnieżne – czyli podobne jak w przypadku opon samochodowych łańcuchy, zakładane na koła. Mogą one różnić się grubością i sposobem łączenia ogniw, jednak co ważne – nadają się zarówno do opon pneumatycznych, jak i superelastycznych, a nawet do opasek do wózków, co daje operatorom możliwość wykorzystania ich praktycznie na każdym sprzęcie.
– kolce do opon – stanowią alternatywę dla łańcuchów śnieżnych, natomiast wyróżnia je to, iż mogę być stosowane tylko i wyłącznie na oponach superelastycznych (pełnych), a ich montaż polega na wkręceniu kolca do opony. Istnieje możliwość zakupu różnej długości kolców w komplecie z nasadką do wkrętarki lub specjalnym narzędziem umożliwiającym ich montaż.

3. Możliwość pracy wewnątrz

Być może nie każdy wie, ale wózki spalinowe nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy na zewnątrz budynków. Współczesna technologia i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwia im także wykonywanie zadań wewnątrz pomieszczeń. Głównie dzięki zastosowaniu nowoczesnych filtrów emisji spalin oraz ekonomicznych systemów spalania wózki tego typu są bardziej ekologiczne i produkują mniej zanieczyszczeń. Jednak wciąż zaleca się aby wózki spalinowe wykorzystywać w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, w których istnieje możliwość przepływu powietrza.

4. Niższa cena

Tym co wyróżnia wózki spalinowe w porównaniu do elektrycznych nie są tylko zdecydowanie większe możliwości i lepsza wydajność ale także… niższa cena! Choć może wydawać się to nieprawdopodobne (głównie ze względu na to, iż wózki spalinowe są przecież zdecydowanie bardziej wydajne) są one tańsze niż wózki widłowe elektryczne.
Dokładny koszt zakupu tego typu sprzętu zawsze uzależniony jest także od dodatkowych parametrów, jak np. typ, model, seria, dodatkowy osprzęt, rozszerzona gwarancja itp; jednak uogólniając można przyjąć, iż ceny podstawowych wózków spalinowych zaczynają się już od ok. 65 tys. zł, natomiast za wózek widłowy elektryczny o zbliżonych parametrach należy zapłacić blisko 10 tys. więcej.

5. Dodatkowe możliwości wózków spalinowych

Jak już wspomniano, wózki widłowe należą do kategorii pojazdów, który posiadają wiele możliwości dopasowania dodatkowego osprzętu. Tego typu dodatki (jak choćby osprzęt oferowany tutaj przez Manitou24) potrafią, po zamontowaniu, całkowicie zmienić charakter pojazdu i sprawić, że zyskuje on wiele nowych zastosowań.

Dobrym przykładem jest np. pług do wózków widłowych, którego montaż sprawia, iż tradycyjny wózek spalinowy w zimie może przeistoczyć się w nieoddzowny pług śnieżny. Istnieją nawet różne długości dla tego typu pługów – od 1,5 do 3 metrów, z lemieszem regulowanym (umożliwiającym odśnieżanie na wprost, w lewo lub prawo) lub nieregulowanym (pozwalającym wyłącznie na odgarnianie śniegu na wprost).
Jednak pługi to zaledwie jeden element z bogatej kategorii różnego typu osprzętu do wózków spalinowych. W ofercie autoryzowanych dealerów można znaleźć także m.in. karetki z widłami pływającymi, pozycjonery wideł, chwytaki oraz wysięgniki, zamiatarki i wiele innego sprzętu.

Podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Wam 5 ważnych powodów, dla których warto kupić wózki spalinowe. A były to: dobra wydajność, możliwość pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, niska cena a także wielozadaniowość, umożliwiająca podjęcie różnego typu prac przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie jednej maszyny, wyposażonej w różny osprzęt.
Mamy nadzieję, że dostrzeżecie potencjał ukryty w tych pojazdach i zaczniecie je z powodzeniem wykorzystywać także u siebie!

Szukasz dobrej oferty wózków spalinowych? Kliknij tutaj!
A może interesuje Cię używany sprzęt? Sprawdź link i wybierz wózek spalinowy, który sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj