Co może być wkładem własnym?

artykuł sponsorowany

Planujesz kupno mieszkania na kredyt hipoteczny, ale nie jesteś pewien, czy zdołasz zgromadzić pulę oszczędności, która pokryje wymagany przez banki wkład własny? Nie załamuj rąk! Gotówka to tylko jedna z form, które mogą stanowić Twój wkład własny. Co, oprócz niej, może być uznane przez bank? Zapraszamy do lektury.

Czym jest wkład własny?

Mianem wkładu własnego określa się kwotę, stanowiącą część wartości nieruchomości, którą kredytobiorca pokrywa z własnej kieszeni. Od 2017 roku banki wymagają, aby wkład własny stanowił co najmniej 20% wartości nieruchomości. Przyjmując, że kredyt hipoteczny zostaje zaciągnięty na 400 000 złotych, wkład własny powinien stanowić minimum 80 000 złotych.

Oczywiście w większości banków wciąż możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na 90 lub 85% wartości nieruchomości, niemniej jednak rozwiązanie takie związane jest z obowiązkowym ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego i ostatecznie wyższymi kosztami kredytu.

Co może stanowić wkład własny?

Banki, poza gotówką, akceptują wkład własny w następujących formach:

  • wydatki poniesione na zakup lub wybudowanie nieruchomości, na przykład zaliczka lub zadatek na kupno mieszkania, koszt zakupionych materiałów, usług budowlanych lub wartość zakupionej działki budowlanej (w przypadku kredytu na budowę domu);
  • oszczędności zgromadzone w formie obligacji Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego, akcji spółek giełdowych, jednostek inwestycyjnych, a nawet premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej;
  • dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych (wysokość dopłat może nie pokryć całości wymaganego wkładu własnego, zwłaszcza gdy zaciągany jest kredyt hipoteczny dla singla).

Aby powyższe formy mogły zostać uznane przez bank za wkład własny, muszą zostać odpowiednio udokumentowane – dotyczy to zwłaszcza wydatków poniesionych na zakup lub wybudowanie nieruchomości.

Jak pozyskać środki na wkład własny?

Jeżeli nie posiadasz aktywów, które mogłyby stanowić Twój wkład własny – nie porzucaj marzeń o kupnie mieszkania. Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz go pozyskać. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • pożyczka – bank nie śledzi pochodzenia gotówki, która stanowi Twój wkład własny. Oznacza to, że możesz zdobyć ją niemalże w dowolny sposób, na przykład poprzez pożyczkę od rodziny czy z zakładu pracy. Pieniądze na wkład własny możesz zdobyć również, zaciągając kredyt gotówkowy. Uważaj jednak, by nie obniżyć w ten sposób swojej zdolności kredytowej;
  • oszczędzanie – innym rozwiązaniem jest skorzystanie z długo- lub krótkoterminowych produktów bankowych, stworzonych z myślą o regularnym oszczędzaniu i gromadzeniu kapitału na kupno mieszkania. Oferty tego typu wiążą się zwykle z preferencyjnymi warunkami oszczędzania (na przykład premiami odsetkowymi) oraz z korzystniejszymi ofertami kredytu hipotecznego w przyszłości.

Pamiętaj, że wkład własny to niejedyne środki, jakie musisz zgromadzić, gdy zdecydujesz się na kupno mieszkania. Prowizja dla agencji nieruchomości, podatek od czynności cywilno-prawnych, koszt założenia księgi wieczystej oraz inne wydatki związane z zakupem nieruchomości, mogą stanowić nawet 5% wartości mieszkania.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ