Historia Pojazdu – przeczytaj, jak ją sprawdzić!

artykuł sponsorowany

Każdy, kto kiedykolwiek kupował lub sprzedawał samochód doświadczył chyba scenariusza, w którym nowy nabytek nie był pewny, a handlarz twierdził, że auto jest w stanie idealnym, nie miało kolizji ani wypadków, a przebieg jest oryginalny, bo jeździła tym pojazdem starsza pani po bułki do hipermarketu raz w tygodniu.

Innym razem, kiedy próbowaliśmy sprzedać samochód, potencjalny klient doszukiwał się w nim wad, o których nasze auto nigdy nie „słyszało”, a to, co mówiliśmy kupujący miał za nic. Na szczęście nastał dwudziesty pierwszy wiek – czas zdominowany przez technologię oraz informatyzację. Obecnie sprawdzenie historii pojazdu nie stanowi żadnego problemu i w dodatku jest całkowicie darmowe.

Historia pojazdu – jak sprawdzić przez internet?

Polski rząd, na swoich oficjalnych stronach z rozszerzeniem gov.pl udostępnia bazę danych, gdzie można odczytać wszelkie dane zapisane w oficjalnej historii pojazdu. Jak tego dokonać? Wystarczy posiadać podstawowe dane identyfikacyjne pojazdu: VIN, numer rejestracji i datę pierwszej rejestracji zapisanej zwykle w karcie pojazdu. VIN (vehicle identification number) to nic innego jak numery wbite na blaszce identyfikującej nadwozie. Już po samym VIN-ie można odczytać podstawowe dane dotyczące samochodu, a są to: marka i model, rodzaj nadwozia, data produkcji, pojemność silnika, czy kolor nadwozia. Pozwala to sprawdzić, czy dany samochód nie został czasem po drodze złożony z dwóch rozbitych – a ciągle takie przypadki się zdarzają – i czy finalnie z wersji kombi nie powstała wersja sedan lub odwrotnie.

Historia pojazdu – jak z niej skorzystać?

Wystarczy wejść na rządową stronę lub skorzystać z innych serwisów pozwalających na odczyt danych z wspomnianej wyżej bazy danych. Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy podać pełny VIN, rejestrację i datę pierwszej rejestracji. Działa to podobnie do logowania się na skrzynkę mailową czy konto na portalu społecznościowym. VIN to odpowiednik loginu (nazwy użytkownika), a pozostałe informacje działają jak dwuetapowe hasło. Ma to ochronić dane osobowe obecnego właściciela i poprzednich posiadaczy pojazdu (od wejścia RODO jest ich i tak niewiele). Warto też skorzystać ze stron pozarządowych, na przykład carvertical.com/pl, gdyż tego typu witryny często prezentują dane w sposób bardziej przejrzysty i szczegółowy, dzięki czemu historia pojazdu stoi przed nami otworem!

Jakie dane zawiera historia pojazdu?

Każda historia pojazdu rozpoczyna się od wspomnianych powyżej typowych danych dotyczących danego samochodu, daty produkcji i daty pierwszej rejestracji. Dalej powinny widnieć informacje o co najmniej ostatnim badaniu technicznym z adnotacją, czy było ono pozytywne czy nie i ewentualne zmiany właścicieli (od wejścia przepisów RODO bez danych osobowych). Jeśli poza tymi danymi nie widać nic innego, możemy nabrać odrobinę więcej zaufania co do samochodu, który np. zamierzamy kupić.
Jakie jeszcze dane pokarze historia pojazdu?

Niestety w niektórych przypadkach nie jest tak różowo i prócz podstawowych

zmian, historia pojazdu wskazuje na dodatkowe działania związane z danym autem. Ważną informacją dla potencjalnego kupującego będzie tu np. liczba współwłaścicieli, których należy ująć w umowie kupna-sprzedaży. Od 2014 r. system również gromadzi dane dot. przebiegu spisanego podczas badania technicznego, a od 2018 r. możliwe jest również dokonanie takiego wpisu przez policjanta podczas kontroli drogowej. Dzięki sprawdzeniu historii pojazdu po numerze VIN można dowiedzieć się także, czy auto miało zarejestrowane jakieś zdarzenia drogowe lub czy było kiedyś skradzione (i czy nie jest z tego powodu poszukiwane). System potrafi także wysłać dane do zagranicznych baz danych w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń związanych z pojazdem.

Dzięki takiemu rozwiązaniu handel samochodami stał się bardziej bezpieczny, a od 2018 r. ma zmienić się również zapis w prawie skazujący osoby cofające liczniki samochodów na więzienie. Do tego widać wyraźnie, czy któryś z właścicieli dokonywał regularnie badań technicznych i czy czasem nie zostały one wykonane tylko do sprzedaży pojazdu. Historia pojazdu może być interpretowana na dziesiątki sposobów, byleby tylko służyła uczciwemu handlowi samochodami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj