W dolnośląskim sejmiku porozumienie ponad podziałami

MP Marszałek Cezary Przybylski

Michał Dworczyk szef KPRM, Adam Lipiński wiceprezes PIS, Robert Raczyński prezydent Lubina i Cezary Przybylski marszałek województwa dolnośląskiego zawarli “porozumienie ponad podziałami”.

Mamy świadomość tego, że wiele zadań bez współpracy z rządem będzie trudno realizować, dlatego konieczne jest zawieranie porozumień, powiedział Cezary Przybylski, stąd też w naszej umowie koalicyjnej znajduje się wiele rzeczy, które możemy robić wspólnie dla dobra Dolnego Śląska i dobre dla Polski.

Dolny Śląsk jest niezwykle innowacyjny, wiele projektów, które tam powstają są później pilotażowe i przejmowane w skali ogólnopolskiej. Jednym z nich jest Kolej+.

Prawo i Sprawiedliwość z 14 mandatami i Bezpartyjni Samorządowcy, którzy mają 6 mandatów wchodzą razem do sejmiku, to już pewne. Samorządowcy uzgodnili, że w składzie sejmiku Cezary Przybylski nadal będzie pełnił funkcję  marszałka a także Michał Bobowiec i Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców. Trwają rozmowy w sprawie kandydatur Marcina Krzyżanowskiego, Witolda Idczaka i Kamila Krzysztofa Zielińskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Koalicji Obywatelskiej mają 13 mandatów, 1 mandat Polskie Stronnictwo Ludowe i 2 mandaty otrzymali radni Rafała Dutkiewicza dla Dolnego Śląska.

Prezydent Lubina Robert Raczyński o zawartym porozumieniu powiedział: w zasadzie porozumienie, to jest partnerska umowa wszystkich stron, otwiera rozmowy na Dolnym Śląsku różnych koalicji i będzie gwarantem rozwoju w regionie.

 Ta koalicja została kupiona rozsądkiem. Dzięki temu, od 1 kwietnia 2019 roku mamy obniżenie podatku miedziowego o 15%, który spowalniał rozwój część województwa. Teraz, rocznie będzie około 500 mln zł oszczędności, które zasilą gminy a nie budżet państwa.

W umowie koalicyjnej zapisano nowe inwestycje w regionie, jak centrum sportowe na Polanie Jakuszyckiej,  budowę S3, S8 i przebudowę A4. A także budowa nowego szpitala onkologicznego oraz Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego. Będzie program walki ze smogiem oraz gazyfikacji gmin.

Różnimy się politycznie, to cel mieliśmy ten sam – powiedział minister Michał Dworczyk.

Pracowaliśmy przez wiele dni nad programem rozwoju dla naszego regionu. Porozumienie jest nie tylko szansą na rozwój Dolnego Śląska, ale również dowodem na to, że w Polsce ponad podziałami politycznymi można rozmawiać o tym, co jest dobre dla regionu, dla mieszkańców, bo choć różnimy się politycznie, to cel mieliśmy ten sam.

PODZIEL SIĘ