Zmiany daleko idące i konsumujące zarzuty Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości”. Sejm zajmie się ustawą o SN

Prawo i Sprawiedliwość złożyło do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycje zmian dotyczą możliwości dalszego pełnienia funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby, które ukończyły 65. rok życia.

Jarosław Gowin powiedział dziś w radiowej Jedynce, że nie chce się wypowiadać na temat nowelizacji ustawy o SN, zaznaczył jednak, że rząd zaprezentował Komisji Europejskiej pewne propozycje, które można określić jako nowe założenia do nowelizacji, jednak czy wejdzie ona w życie, zadecyduje dialog z KE i argumenty przedstawiane przez Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

– Gotowi jesteśmy do pewnych zmian. W mojej ocenie są to zmiany daleko idące i konsumujące zarzuty Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości, jednak z drugiej strony nie akceptujemy takiej wykładni prawa, którą próbuje się Polsce, a tak naprawdę wszystkim krajom unijnym, narzucić – że orzeczenia TS obowiązują bezpośrednio, czyli nie trzeba w ślad za tymi orzeczeniami dostosowywać prawa krajowego, tylko wprost się te orzeczenia stosuje – powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia Jarosław Gowin.

Poseł PiS Marek Ast przekazał dziś, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który będzie dziś procedowany w Sejmie, daje podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku też będą mieli taką możliwość.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że szef klubu PiS zwrócił się do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Izby o punkt dot. rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ