Rosyjski Senat neguje obecne warunki wykorzystania broni jądrowej. Dojdzie do rozszerzenia zakresu?

– Rosja powinna mieć możliwość wykorzystania swojego arsenału nuklearnego w odpowiedzi nie tylko na atak bronią atomową – wskazują rosyjscy senatorowie. Deklarują zmiany w procedurze użycia broni jądrowej.

Wyższa izba rosyjskiego parlamentu zarekomendowała rosyjskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego wprowadzenie zmian dokumentu, który wyznacza procedury użycia przez Rosję broni jądrowej.

Według doniesień portalu rt.com, chodzi o rozszerzenie możliwości obronnych także w razie ewentualnego ataku na Rosję przy użyciu broni hipersonicznej i innej strategicznej broni konwencjonalnej.

Senatorowie podnoszą argument, że obecne procedury dot. odpalenia rakiet z głowicami nuklearnymi w razie ataku jądrowego nie są adekwatne do obecnej sytuacji na świecie; tutaj bezpośrednio pada również polityka Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że rekomendacja nie ma charakteru wiążącego prawnie.

Do relacji z NATO i USA odniósł się w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

– Moskwa i Mińsk są zaniepokojone wzrostem napięcia w Europie w związku z rozbudową sił NATO na wschodniej flance i zamiarem USA wycofania się z traktatu INF – powiedział szef MSZ Rosji na konferencji prasowej ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makiejem.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ