Rosjanie z zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy

Ukraińska służba graniczna wprowadza ograniczenia dla Rosjan podróżujących na Ukrainę. Od wczoraj nie wpuszczono 75 obywateli Federacji Rosyjskiej podróżujących drogą lotniczą przez kijowskie lotniska. Zaostrzenia związane są z wprowadzeniem nad Dnieprem stanu wojennego.

Jak podaje ukraińska agencja informacyjna UNN – ukraińska straż graniczna na kijowskich lotniskach, z różnych przyczyn, od wczoraj odmówiła wjazdu na Ukrainę 75 Rosjanom. Pogranicznicy tłumaczą, że podstawą do niewpuszczenia na Ukrainę może być brak odpowiednich dokumentów lub też brak konkretnego celu podróży. Wcześniej białoruskie służby graniczne podały, że Ukraińcy zawrócili około 50 Rosjan podróżujących do Kijowa przez Mińsk.

Ukraina od 2015 roku wprowadziła zakaz połączeń lotniczych z Rosją, dlatego większość lotniczych podróży z Rosji na Ukrainę odbywa się z przesiadką na Białorusi. Obecne ograniczenia wjazdu Rosjan związane są z wprowadzonym na Ukrainie stanem wojennym. Szef ukraińskiej służby granicznej zapowiadał, że ograniczenia wjazdu będą przewidziane dla niektórych obywateli Federacji Rosyjskiej. Ograniczenia takie wprowadzono też między innymi na administracyjnej granicy z okupowanym Krymem.

Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny w związku z atakiem Rosjan na trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Jak informowały ukraińskie władze stan wojenny obowiązywać ma w dziesięciu obwodach graniczących z Federacją Rosyjską i Morzem Czarnym oraz Azowskim.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ