Czy masz w aucie niezbędne wyposażenie? Sprawdź i uniknij grzywny!

artykuł sponsorowany

Bez względu na to, czy jeździsz samochodem do pracy i z powrotem, czy też pracujesz jako przedstawiciel handlowy lub zwiedzasz cały świat na czterech kółkach, zgodnie z polskim prawem musisz mieć w aucie kilka szczegółowo opisanych przedmiotów. Sprawdź, o jakie chodzi, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy oraz uniknąć kary pieniężnej!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

W świetle polskiego prawa masz obowiązek do wożenia w aucie tylko dwóch przedmiotów. Zostały one ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Muszą znajdować się w każdym pojeździe mechanicznym, który został przeznaczony do ruchu po drogach.

Czy masz w aucie niezbędne wyposażenie Sprawdź i uniknij grzywny3.jpg

  1. Pierwszy obowiązkowy przedmiot to gaśnica. W Rozporządzeniu pojawia się zapis, że jej zawartość gaśnicza musi wynosić minimum 1 kg. Mało tego, istotne jest także miejsce położenia butli! Nie możesz trzymać jej w bagażniku ani innym miejscu, do którego w razie wypadku i zablokowania drzwiczek auta nie mógłbyś się dostać. Dobre miejsce to np. przestrzeń pod fotelem – wystarczy sięgnąć ręką, by dostać gaśnicę. Jeśli jej nie masz, musisz liczyć się z grzywną w wysokości nawet 500 zł. Nie przejmuj się za to, jeśli policjant odkryje, że gaśnica się przeterminowała – nie otrzymasz kary. Kontroluj datę ważności raz na rok, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz zapewnić sobie i współpasażerom większe bezpieczeństwo.
  2. Drugi obowiązkowy przedmiot do trójkąt. I to nie byle jaki! Musi być to trójkąt z homologacją. Za jego brak możesz zostać ukarany grzywną wysokości kilkuset złotych. Grozi Ci również kara za: nieznaczenie miejsca postoju pojazdu w przypadku uszkodzenia, niewłaściwe oznaczenie miejsca postoju w pojazdu w przypadku uszkodzenia, nieoznaczenie pojazdu, który jest holowany przez inny pojazd.

Warto dodać, że jeśli wyjeżdżasz za granicę, i tak obowiązuje Cię prawo polskie. Jeżeli policjant z innego kraju będzie chciał Ci wystawić mandat za brak elementu, który jest obowiązkowy w jego kraju, masz prawo nie przyjąć mandatu. Upewnij się, że wiesz, jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy masz w aucie niezbędne wyposażenie Sprawdź i uniknij grzywny2.jpg

Co z apteczką i kamizelką?

W wielu krajach posiadanie w aucie apteczki i kamizelki odblaskowej jest wymogiem. W Polsce nie musisz wozić żadnego z tych przedmiotów, a za ich brak na pewno nie otrzymasz mandatu. Nie oznacza to jednak, że apteczki i kamizelki mieć nie warto! Wręcz przeciwnie, są to elementy bardzo przydatne podczas nieprzewidzianych zdarzeń:

  • z apteczki skorzystasz, kiedy Tobie lub innemu współpasażerowi stanie się krzywda. Wykorzystasz ją także do udzielania pomocy poszkodowanemu. Upewnij się, że Twoja apteczka samochodowa zawiera: instrukcję pierwszej pomocy, bandaże, gazy, plastry, opaskę uciskową, środek do dezynfekcji, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, gumowe rękawiczki, koc termoizolacyjny, nożyczki,
  • z kamizelki ochronnej skorzystasz podczas naprawiania auta w niekorzystnych warunkach atmosferycznych lub po zmierzchu. Pozwoli Ci także zachować bezpieczeństwo w trakcie postoju. Kamizelka jest tania i nie zajmuje wiele miejsca – można ją schować do niewielkiej skrzynki z narzędziami, którą także warto mieć w bagażniku.