Wspominamy bohaterów: Józef Teliga- przyczynił się m.in. do wykrycia lokalizacji miejsca produkcji pocisków V-1Józef Teliga (1914-2007), ps. Habdank. Absolwent historii na UJ. Pułkownik AK, po wojnie aktywny działacz społeczny i polityczny, w latach 80 NSZZ “Solidarność”.

W czasie wojny żołnierz AK w stopniu kapitana. W latach 1943–1945 był szefem ekspozytury wywiadowczej “Sosna” Okręgu Radomsko-Kieleckim a po rozwiązaniu AK żołnierzem i szefem wywiadu WiN na Kielecczyźnie. Józef Teliga przyczynił się m.in. do wykrycia niemieckich przygotowań do użycia broni chemicznej na froncie wschodnim i lokalizacji miejsca produkcji pocisków V-1.

Po wyzwoleniu organizował siatkę wywiadu Okręgu Kieleckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Przez przypadek, w 1945 nie dojechał na słynne spotkanie przywódców Polski Podziemnej z sowieckim generałem Pimenowem w Pruszkowie, dzięki czemu nie został aresztowany i skazany w słynnym procesie szesnastu.

UB aresztował go w 1947 roku ale po śledztwie został objęty amnestią. Kiedy wrócił do rodzinnych Bielin, kontynuował pracę jako nauczyciel i urzędnik. Jednocześnie robił zaoczne studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W sierpniu 1981 Józef Teliga był komendantem pierwszego powojennego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz jednym z członków założycieli Klubu Służby Niepodległości. Opozycjonistą w latach 80. Współorganizatorem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników „Solidarność Wiejska” na Kielecczyźnie, współzałożycielem i członkiem władz krajowych „Solidarności Wiejskiej”, a potem jednym z twórców Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. Współpracował z Kornelem Morawieckim.

W 2010 roku prezydent RP pośmiertnie odznaczył Telegę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach osiemdziesiątych aktywny działacz opozycji, internowany w stanie wojennym. Aresztowany w 1983 r., był najstarszym więźniem politycznym PRL. Współpracownik m.in. „Solidarności” wiejskiej i „Solidarności Walczącej”. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: wikipedia.org;

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ