Nie będzie podwyższenia stawek akcyzy na auta z silnikami o dużych pojemnościach

pixabay.com
– Nie będzie podwyższenia stawek akcyzy na auta z silnikami o dużych pojemnościach – informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej. Wczoraj podczas szczytu COP24 w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w systemie podatkowym.

Regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów o dużych pojemnościach silnika. Prace resortu, według informacji ministerstwa mają uszczelnić obecny system opodatkowania samochodów z dużymi silnikami.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, prace są na etapie uzgodnień między ministerstwami. Po ich zakończeniu rozwiązania trafią do konsultacji społecznych.
Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z silnikami powyżej 2 litrów pojemności, są zgłaszane jako auta ciężarowe, a następnie odsprzedawane jako osobowe. Jest tak dlatego, że auto osobowe z dużymi silnikami opodatkowane są wyższą stawką akcyzy. W przypadku aut ciężarowych akcyza nie obowiązuje.

Według premiera Morawieckiego, zmiany trzeba przeprowadzić z poszanowaniem ambicji Polaków, którzy chcieliby jeździć lepszymi samochodami.
Premier zastrzegł, że zmiany nie nastąpią od razu.

źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ