Police: trwa wydobycie niewybuchu z drugiej wojny światowej. Ewakuowano okolicznych mieszkańców

Tom Oates, Lamiot, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Trwa ewakuacja mieszkańców miast z powodu akcji wydobycia bomby lotniczej z czasów drugiej wojny światowej. Odpowiedzialni za całą operację muszą dopilnować najpierw, aby ok. 25 tys. ludzi opuściło swoje domy, oddalając się z zagrożonego obszaru.

– Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi nadzorują trwającą ewakuację – powiedziała w niedzielę podkomisarz Anna Gembala z zachodniopomorskiej policji. – Funkcjonariusze będą także sprawdzali, czy przed podjęciem bomby w strefie zagrożenia wybuchem nie znajdują się osoby, które nie są w stanie jej samodzielnie opuścić. Dla nich przygotowano specjalne pojazdy, które wywiozą je w bezpieczne miejsce – dodała Gembala.

Ewakuacja zaplanowano w godzinach 6-9. Samo wydobycie odbędzie się w godzinach 9.30-11.30. Powrót mieszkańców do domów zaplanowano po przeprowadzeniu akcji w niedzielę po godzinie 12.00, na sygnał służb zarządzania kryzysowego.

Ważący ok. 250 kilogramów niewybuch znaleziono w ubiegły czwartek. Obszar zagrożony eksplozją obejmuje teren o promieniu półtora kilometra od bomby. W tej strefie mieszka około 25 tys. ludzi.

Ewakuowani zostaną do szkół podstawowych. Wszelkie informacje o ewakuacji można otrzymać, dzwoniąc pod numery telefonów 91-317-62-72 lub 986.

Źródło: tvp.info/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ