Krzysztof Kopka dołącza do zespołu Teatru Polskiego

umwd.dolnyslask.pl

Krzystof Kopka – krytyk teatralny, recenzent i dramaturg – dołącza do zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na dzisiejszej konferencji prasowej o jego angażu do zespołu mówił Michał Bobowiec – członek zarządu województwa.

– Krzysztof Kopka będzie pełnomocnikiem dyrektora Teatru Polskiego ds. artystycznych do momentu wyłonienia w konkursie nowego dyrektora artystycznego tej instytucji kultury. Ogłoszenie konkursu planowane jest na wiosnę przyszłego roku – mówi Michał Bobowiec.

Krzysztof Kopka – krytyk teatralny, recenzent, dramaturg – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Wiedzy o Teatrze – 1981).

Był kierownikiem literackim m.in. Teatru Nowego w Warszawie, Współczesnego we Wrocławiu, Wrocławskiego Teatru Lalek, Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Powszechnego w Łodzi, Wybrzeże w Gdańsku. Jako kierownik artystyczny pracował w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy (1998-1999) i Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu (1999-2001).

Jest twórcą blisko 50 spektakli. Wyreżyserowany przez niego „Koriolan” Williama Szekspira otrzymał Grand Prix Festiwalu Szekspirowskiego  i został uznany za ‘najlepszy spektakl szekspirowski sezonu’, a przedstawienie polsko-rosyjskie „1612” (reżyseria wspólnie z Michaiłem Ugarowem) – dostało nagrodę na Festiwalu Raport w Gdyni. Współautor „Ballady o Zakaczawiu” i autor dziesięciu innych dramatów. Przekładał na polski i reżyserował sztuki z repertuaru Teatru Doc – „Doc.tora” Jeleny Isajewej oraz „Przytomny PR” Olgi Darfi.

Krzysztof Kopka jest także scenarzystą filmowym m.in. produkcji „80 milionów” i „Fotograf”, serialu „Głęboka woda”(I sezon), serialu kryminalnego „Komisja Morderstw. Jest także autorem nagradzanych na międzynarodowych festiwalach scenariuszy do spektakli Teatru TV – „Orkiestra” i „Ballada o Zakaczawiu”.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

PODZIEL SIĘ