Rynek nieruchomości we Wrocławiu w 2018 roku

artykuł sponsorowany
Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu kwitnie. Na mapie miasta pojawia się coraz więcej inwestycji, ale chętnych na kupno mieszkania jest coraz mniej. Jak jest tego przyczyna? Dowiedz się więcej o rynku mieszkaniowym we Wrocławiu, cenach lokali, najbardziej pożądanych lokalizacjach i rodzajach mieszkań.

Ceny mieszkań

Wrocław stale rozwija się urbanistycznie. Co roku pojawiają się nowe nieruchomości zarówno w sferze mieszkaniowej, jak i tej przeznaczonej do celów publicznych. Wrocław znajduje się w czołówce rankingu[1] stworzonego przez RynekPierwotny.pl, dotyczącego najlepszych warunków mieszkaniowych w Polsce. W badaniu brano pod uwagę dwa aspekty:

  • powierzchnię użytkową w przeliczeniu na 1 osobę,
  • liczbę mieszkań przypadającą na 1000 osób.

Wrocław uplasował się na drugim miejscu i zanotował: 34,9 metra kwadratowego na jedną osobę, a także 501 mieszkań przypadających na 1000 osób. Wynik ten potwierdza stały rozwój urbanistyczny miasta i wysoką jakość warunków mieszkaniowych. Rynek mieszkaniowy napędzany jest przez osoby, które inwestują w lokale na wynajem, głównie dla studentów, których liczba z roku na rok jest coraz większa.

Pomimo wzrostu liczby nowo powstałych budynków, sprzedaż mieszkań w ostatnim czasie spadła o 42% w porównaniu do zeszłego roku, czytamy w Gazecie Wyborczej[2]. Mniejsze zainteresowanie lokalami wynika najprawdopodobniej z wysokich cen mieszkań. To z kolei jest efektem podwyżek cen materiałów budowlanych, braku chętnych do pracy, a także wysokich cen gruntów. Cena mieszkań we Wrocławiu wzrosła o 13%. Obecnie za 1 metr kwadratowy należy zapłacić średnio 7145 zł. Niższa liczba chętnych na kupno mieszkania z rynku pierwotnego ma również związek z zakończeniem rządowych programów, czyli dofinansowań do zakupu lokali.

Rodzaje mieszkań

Według raportu Metrohouse z lipca 2018 roku wynika, że coraz więcej klientów interesuje się mieszkaniami o większym metrażu – średnia to 64 metry kwadratowe. W ofercie deweloperów zdecydowanie przewyższają jednak lokale dwupokojowe bądź kawalerki. Na szczęście, coraz więcej inwestorów zauważa silną potrzebę tworzenia osiedli z mieszkaniami 4 i 5 pokojowymi. Jednym z nich jest deweloper ECO SCALA, który postanowił stworzyć rodzinne Osiedle Słowik na wrocławskim Psim Polu. Metraż mieszkań sięga tam nawet do 100 metrów kwadratowych, przy czym cena za jeden metr kwadratowy waha się w granicach 5200 zł. Oprócz typowych rodzinnych mieszkań deweloperskich, we Wrocławiu na Psim Polu znajdziemy również lokale dwupokojowe. Za tego typu mieszkania deweloperskie w nowej inwestycji Osiedle Słowik należy zapłacić około 260 tysięcy.

Najlepsze lokalizacje

Wspomniane wyżej nowe osiedle we Wrocławiu na Psim Polu tworzone jest z myślą o klientach posiadających rodziny. Zlokalizowane jest w dzielnicy oddalonej od centrum o około 7 km. Podyktowane jest to wzrostem zainteresowania klientów bardziej spokojnymi dzielnicami. Wynika to głównie z chęci odpoczynku, zapewnienia większego bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie, obcowania z naturą i oddychania świeższym powietrzem. Dzielnice takie jak Psie Pole mają doskonałą infrastrukturę, która odpowiada na podstawowe potrzeby jej mieszkańców. Coraz więcej deweloperów decyduje się na tworzenie inwestycji w dzielnicach takich jak Psie Pole, Kozanów czy Jagodno.

Wspomniani na początku studenci, poszukują mieszkań blisko wrocławskich uczelni bądź w centrum miasta. Dlatego zainteresowane tymi lokalizacjami są osoby, które zamierzają przeznaczyć zakupione mieszkania na wynajem.

 

[1] https://expander-wordpress.s3.amazonaws.com/uploads/2018/07/Polski_Rynek_Nieruchomosci_Raport_Metrohouse_i_Expandera_Lipiec_2018-1.pdf

[2] http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24176236,ceny-mieszkan-rosna-a-ich-sprzedaz-spada-co-sie-dzieje.html

PODZIEL SIĘ