Wrocław: wigilie dla samotnych i potrzebujących

wigilia.jpg

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, którego nikt nie powinien przeżywać w samotności. W związku z tym kilka wrocławskich instytucji postanowiło zorganizować tradycyjne, wigilijne spotkania dla samotnych i potrzebujących.

Wigilia dla samotnych i potrzebujących na placu Gołębim

Po raz kolejny Caritas Wrocław razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zapraszają wszystkich samotnych i potrzebujących mieszkańców do wspólnego świątecznego stołu. Największa wigilia w mieście, która zazwyczaj organizowana była na placu Solnym, w tym roku przeniesiona zostanie na plac Gołębi. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem, życzeń, a także smacznych, tradycyjnych potraw. Przygotowanych zostanie 200 l barszczu, 200 kg kapusty z grochem, 150 kg ryby po grecku, 5000 ruskich pierogów, ponad 100 kg śledzia oraz herbata z cytryną.

 

– Chcemy pokazać, że Wrocław jest naszym wspólnym miastem, niezależnie od statusu społecznego i materialnego. Pragniemy, aby każdy w szczególny sposób mógł obchodzić ten dzień, w szczególności ci, których z różnych przyczyn po prostu nie stać na uroczyste celebrowanie wigilii – mówił na konferencji prasowej Abp Józef Kupny.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dodał: – W Wigilię spotykamy się na wrocławskim Rynku i wspólnie, w partnerstwie z Archidiecezją Wrocławską i firmą AmRest, możemy to dzieło przygotować. Zapraszamy tych, którzy w tym dniu chcieliby poczuć bliskość drugiej osoby i zbudować wspólnotę. Nie zapominajmy, że są to święta rodzinne, podczas których nikt nie powinien być sam.

 

– Wszystkich wrocławian zapraszamy do pomocy w cudzie Bożego Narodzenia i upieczeniu dobra na święta. Jak co roku, prosimy o podzielenie się świątecznymi wypiekami: piernikami, sernikami, makowcami oraz świątecznymi ciasteczkami, które pomogą w  przeżywaniu świąt jako czasu szczególnej radości osobom, które nie mogą liczyć na takie smakołyki nawet od święta. Wolontariuszy zapraszamy już od godziny 6.00, wówczas rozpoczniemy instalację wigilijnego miasteczka – mówią organizatorzy.

Początek wigilii na placu Gołębim zaplanowano na godzinę 10.00

– W trakcie naszej wspólnej Wigilii będzie wszystko to, co jest istotnym elementem każdego świątecznego spotkania. Dla wszystkich, którzy tego dnia będą chcieli zjeść coś ciepłego, którąś z tradycyjnych potraw, przygotowanych zostanie ponad 1000 posiłków – komentowała Anna Józefiak Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu.

Wigilia w Czasoprzestrzeni

24 grudnia 2018 r. w Czasoprzestrzeni (Zajezdnia Dąbie) przy ul. Tramwajowej 1-3 odbędzie się Wigilia dla Samotnych organizowana przez Fundację Wolne Miejsce we współpracy z władzami Wrocławia. Może w niej wziąć udział nawet ok. tysiąca osób. Obecnie trwa zbiórka żywności oraz innych potrzebnych przedmiotów na wigilię. Poszukiwani są także wolontariusze.

Oczywiście wstęp na wigilię jest darmowy, a drzwi do dawnej zajezdni Dąbie, 24 grudnia, zostaną otwarte już od godziny 13.00.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić z nami ten niezwykły czas. Jedynym warunkiem udziału w Wigilii dla Samotnych jest zachowanie trzeźwości. Osoby pod wpływem alkoholu nie będą wpuszczane. Poza tym każdy może nas odwiedzić, jesteśmy przygotowani nawet na ponad tysiąc osób – podkreśla Mikołaj Rykowski, prezes zarządu oraz założyciel Fundacji Wolne Miejsce.

Wigilie dla samotnych i potrzebujących organizują także:

  • Caritas Archidiecezji Wrocławskiej współorganizuje wigilię na placu Gołębim (24.12, 10.00-12.00), dodatkowo 22.12.2018 r. organizuje spotkanie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, godz. 11.00 – dzielenie się opłatkiem, rozdawanie paczek żywnościowych.
  • Fundacja Sancta Familia – 21.12.2018 r. wigilia na 250 osób, godz. 12.00, kuchnia charytatywna przy ul. Monte Cassino 64 we Wrocławiu.
  • Fundacja Antoni – 20.12.2018 r. wigilia na 500 osób, rozdawanie paczek żywnościowych, godz. 11.45-16.00, Klasztor Franciszkanów dom katechetyczny, al. Kasprowicza 26 we Wrocławiu.
  • Fundacja WEŹPOMÓŻ.PL – 21.12.2018 r. wigilia na ok. 600 osób, dwie tury: 12.00 oraz 14.00, Centrum Koncertowe A2, ul. Góralska 5 we Wrocławiu.
  • Fundacja Wolne Miejsca – 24.12.2018 r. wigilia, zajezdnia Dąbie, ul. Tramwajowa 1-3 we Wrocławiu.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ