Pieniędzy na usunięcie skutków i przyczyny smogu ciągle za mało. Filar: Należy jak najszybciej zapewnić budżet wystarczający na sfinansowanie likwidacji pieców

pixabay.com

Wrocławska sieć ciepłownicza jest jedną z najdłuższych w Polsce, obecnie ma ponad 530 km i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze dłuższa.

Im mniej pieców na węgiel tym mniejsza emisja zanieczyszczeń powietrza. Uchwała antysmogowa musi zakończyć się w 2024 roku  ale czy uda się przyłączanie kamienic do sieci ceiepłowniczej?

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej zdecydowali, że od 2019 roku wrocławskie mieszkania komunalne będą podłączane do sieci ciepłowniczej. Marcin Urban skarbnik miasta podał już kwotę 11 mln 661 tys. zł. Jednak ciągle nie wiadomo, choćby szacunkowo, ile przybędzie kamienic z nową instalacją a także kto będzie decydował o konkretnych nieruchomościach. Nie ma podanych kryteriów. Czy typować i decydować będzie Gmina, czy najemcy sami mają zgłaszać kamienice. I czy muszą być w 100% zamieszkałe przez mieszkańców Gminy, bo w większości są one częściowo pod zarządem Wspólnot Mieszkaniowych i Gminy Wrocław.

Uchwała antysmogowa mówi wyraźnie, że do 2024 roku trzeba zlikwidować wszystkie piece we Wrocławiu. Zostało tylko sześć lat. W budownictwie jest zapaść, patrząc choćby z tego punktu, zachowanie terminu, będzie po prostu nierealne. Już aktywiści miejscy na podstawie ogólnodostępnych danych GUS i BIP obliczyli, że w obecnym tempie ostatni piec w naszym mieście zniknie za 600 lat.

Przemek Filar, jeden z najbardziej zaangażowanych miejskich aktywistów podpowiada co zrobić aby uwolnić Wrocław od smogu.

Należy jak najszybciej zapewnić budżet wystarczający na sfinansowanie likwidacji pieców i podłączenie kamienic do elektrociepłowni, wraz z ociepleniem budynków i dopłatami dla mieszkańców.

W ogólnopolski projekt kampanii na rzecz czystego powietrza wpisała się wrocławska spółka FORTUM, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wrocławia. Tam już pół roku temu wszedł w realizację program antysmogowy, w ramach którego mieszkańcy (na razie) Śródmieścia mogli składać wnioski na przyłączenia, modernizację i rozwój sieci. – To jeden z elementów programu poprawy jakości powietrza realizowanego przez Fortum pod hasłem Czysta Energia dla Wrocławia, mówił wówczas Jacek Lawrecki Dyrektor ds. Komunikacji

– Pakiet antysmogowy ma bardzo niskie koszty a z programu antysmogowego skorzystać mogą również mieszkańcy, którzy we własnym zakresie sfinansują wewnętrzną instalację grzewczą.

– Fortum przyłączy do sieci każdą kamienicę i budynek w centrum Wrocławia, w całości pokryje koszty budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty. Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej.