Płyta CD, winylowa czy muzyka z sieci – jaką mają jakość

artykuł sponsorowany

Jeśli nie możesz wyobrazić sobie dnia bez słuchania muzyki, zapewne korzystałeś w swoim życiu z wielu odtwarzaczy. Możliwe, że nie jednokrotnie brałeś udział w sprzeczkach odnośnie tego, z jakie źródła najlepiej słucha się utworów – z płyt CD, winylowych, a może w formacie mp3? A jak jest naprawdę? Czy format muzyki ma wpływ na jej jakość?

Nośnik muzyki a jego jakość

W czasach, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze płyty CD, ludzie podzielili się na dwa obozy – tych, którzy bezinteresownie je pokochali i tych, którzy twierdzili, że muzyka zapisana cyfrowo jest okropnej jakości i jedynym sposobem na to, by czerpać z jej słuchania prawdziwą przyjemność jest odtwarzanie jej z płyt winylowych. Później pojawiła się muzyka streamowana z portali internetowych i również jej jakość stawia się pod znakiem zapytania. A czy nośnik naprawdę ma wpływ na brzmienie?

PłytaCD_winyl3.jpg

Mit: Jakość dźwięku na winylu jest lepsza od dźwięku na CD

Stwierdzenie to wynika w głównej mierze z dość niezrozumiałego podejścia ludzi, którzy często uznają to co nowe i bardziej zaawansowane technologicznie jako coś demonicznego. Jednak patrząc specjalistycznym okiem, płyta CD jest zdecydowanie bardziej doskonała od tradycyjnych winyli. Jakie są jej zalety?

– Sygnał na płycie CD może być wyższy od tego na winylu;
– płyty CD posiadają większą separację kanałów,
– na płycie CD istnieje możliwość odseparowania szumów;
– płyta CD jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia,
– płyta CD jest pojemniejsza od winylu;

Jaka jest jakość dźwięku na płycie CD?

Jednym z podstawowych argumentów audiofilów ceniących sobie tradycyjne płyty winylowe jest ten o czystości dźwięków. Nie da się ukryć, że muzyka zapisana na płycie CD wydaje się być czystsza, pozbawiona szumów i trzasków. Według wielu osób jest to poważna wada, która odbiera utworom ich głębię i duszę. Tymczasem wszelkie zanieczyszczenia dźwięku pojawiające się podczas odtwarzania winyli są i były skutkiem ubocznym, który potrafił zagłuszyć cichsze partie instrumentalne. W związku z tym, gdy zostały wyeliminowane, jakość muzyki zdecydowanie wzrosła. Obecnie produkuje się także winyle, na których ilość szumów i trzasków jest ograniczona niemal do zera. Aktualnie wybór pomiędzy płytami CD a winylowymi pozostaje jedynie kwestią osobistej estetyki.

Zobacz ranking top 9 gramofonów dostępnych w sprzedaży!

PłytaCD_winyl2.jpg

Lepsza muzyka z płyty czy wirtualna?

Osoby uwielbiające muzykę i nie mogący się z nią rozstać w domu, w podróży i w pracy z pewnością są zachwyceni rosnącą popularnością wirtualnych portali streamujących ich ulubione utwory. Po kłótniach dotyczących płyt winylowych i CD nic dziwnego, że pojawiają się pytania odnośnie jakości tego rodzaju dzięków. Czy faktycznie dostępna w internecie muzyka jest gorsza od tej z fizycznych nośników?

Niestety odpowiedź w tej kwestii nie może być jednoznaczna. Zależy to bowiem od źródła muzyki. Chcąc słuchać utworów w najwyższej jakości powinniśmy wybrać streaming posługujący się bezstratną kompresją. Znajdujące się w takich portalach pliki muzyczne zawierają dokładnie taką samą informację jak nieskompresowane, co znaczy, że brzmią identycznie i są tak samo doskonałe jakościowo.