1 stycznia wchodzą w życie nowe rozwiązania i ułatwienia dla polskich przedsiębiorców

Od początku stycznia 2019 r. wchodzi w życie szereg innowacyjnych rozwiązań i ułatwień dla polskich przedsiębiorców. Zmiany to efekt ustaw, których autorem jest resort przedsiębiorczości i technologii.

Przedsiębiorcy uzyskają m.in. możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka i niższy ZUS dla najmniejszych firm. Nastąpi też elektronizacja akt pracowniczych i skrócenie okresu ich przechowywania. Na innowatorów czeka natomiast niższy podatek.

Szefowa resortu technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz przypomina, że do 8 stycznia 2019 r. można zgłosić do ZUS, że chce się korzystać z małego ZUS-u. Kolejna taka okazja pojawi się dopiero za rok.

Małe i średnie przedsiębiorstwa to „oczko w głowie” mojego resortu – zapewnia minister Jadwiga Emilewicz, wymieniając zmiany na przyszły rok.

Rzecz, na którą przedsiębiorcy czekali już od bardzo dawna, czyli możliwość wliczania w koszty uzyskania przychodów współmałżonka bądź nieletniego potomstwa. To sytuacja, w której od wielu lat konkubent/konkubina mogli skorzystać z takich przywilejów, a małżonkowie nie, a przecież wiemy doskonale, że małe i średnie firmy w Polsce to są firmy rodzinne. Zatem jest to jedno z rozwiązań. Drugie to też ułatwienie, które zostawi w kieszeni przedsiębiorców kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to możliwość jednorazowego rozliczenia straty do 5 mln zł. Po trzecie, to podwyższenie limitu tzw. małego podatnika z 1,2 mln euro obrotów do 2 mln euro – mówi Jadwiga Emilewicz.

Inne rozwiązanie jak np. IP box ma wspierać innowacyjność naszego kraju. To kluczowe wyzwanie dla naszej gospodarki – zaznaczyła minister.

Nowe przepisy przyniosą właśnie średnim, małym i najdrobniejszym firmom przede wszystkich oszczędności, a także ułatwienia i przywileje.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ