Nowa podświetlana atrakcja turystyczna

foto: miedzylesie.wroclaw.lasy.gov.pl

Iluminacja Wodospadu Wilczki w Międzylesiu przyciąga wielu turystów. Po sylwestrowej nocy podróż do Kotliny Kłodzkiej zajmuje około dwóch godzin a na miejscu jest sporo do zobaczenia.

Jednym tchem można wymienić Wilka Międzyleskiego, Zamek, Zaporę wodną, Ogród Bajek, Uzdrowisko w Długopolu, okoliczne kościoły, wieżę widokową w Czarnej Górze czy Jaskinię Niedźwiedzią. Ale od niedawna dzięki leśnikom mamy wyjątkową atrakcję turystyczną. Wodospad Wilczki to drugi, co do wysokości wodospad w polskich Sudetach, ma 24 m i przeszedł gruntowną rewitalizację.

Nadleśnictwo Międzylesie w Rezerwacie Wilczki oddało do użytku Wodospad Wilczki. Pod okiem konserwatora zabytków wyremontowano ścieżki turystyczne, schody i barierki. Dodatkową atrakcją turystyczną są telebimy, na których wyświetla się na żywo obraz z gardzieli wodospadu, z kliku ujęć ale włączane są tylko wieczorem.

Telebimy są urządzeniami pozwalającymi na kontakt z Wodospadem osobom niepełnosprawnym a swoista iluminacja dodaje wodzie i wodospadowi nowego wymiaru estetycznego i stanowi atrakcję turystyczną, czytamy na stronie nadleśnictwa. – Oświetlenie było szeroko konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz specjalistami chiropterologami i uzyskało niezbędne aprobaty.

Zadbano o zwierzęta leśne. – Barierki oddzielają jedynie alejki i ścieżki od gardzieli wodospadu, którą stanowią 30-40 metrowe kamienne ściany gardzieli i wąwozu – co ma zapewnić bezpieczeństwo dla ruchu turystycznego. Nie ma tu więc mowy o migracji zwierzyny.

Ten, kto pamięta Wodospad sprzed remontu zadziwi się obecnym wyglądem. Ponieważ całe Międzygórze objęte jest ochroną konserwatorską, tak i rewitalizacja Rezerwatu była pod ścisłą opieką konserwatora zabytków. Dzięki temu jest odnowiony stary, przedwojenny obiekt turystyczny, który jest obecnie dostępny dla osób niepełnosprawnych a w którym bezpiecznie może się poruszać grupa małych uczniów z nauczycielem.

źródło: miedzylesie.wroclaw.lasy.gov.pl

PODZIEL SIĘ