Rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. “… to źródło życiodajne i przykład dla NAS wszystkich”

UnknownUnknown author [Public domain], from Wikimedia Commons

Anna Walentynowicz została kolejną patronką roku 2019. 15 sierpnia 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin tej wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

„Sejm w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz” – napisano w uchwale.

Za walkę z systemem totalitarnym była inwigilowana  i prześladowana. W 2006 IPN ujawnił szokującą informację, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB, w 1981 planując jej zabicie przez zniszczenie organizmu mieszanką leków.

Według Krzysztofa Wyszkowskiego:

Anna Walentynowicz to źródło życiodajne i przykład dla NAS wszystkich

Od stycznia 2019 roku zaczniemy publikację 12 wspomnień o Annie Solidarność. To jedna z tych dzielnych kobiet, której biblijne tak – tak i nie – nie, było wzorem dla wielu. O Annie będą mówili  pracownicy stoczni, politycy, internowane i więzione razem z nią kobiety a także najbliższa rodzina.

Dowiemy się dlaczego była przeciwniczką Okrągłego Stołu i dlaczego Pawłowi Rabiejowi – dzisiaj politykowi Nowoczesnej a w 1992 roku dziennikarzowi radiowemu – powierzyła swoje dokumenty, na podstawie których miał napisać książkę (razem z Ingą Rosińską) dla wydawnictwa BGW, które reprezentował Roman Górski.

Andrzej Gwiazda wielokrotnie mówił, że Solidarność ma na imię Anna. W 2015 roku udzieli wywiadu red. Jerzemu Kubiakowi dla portalu wPolityce.pl

Faktem bezspornym i nie do zatuszowania jest to, że strajk w Stoczni Gdańskiej zaczął się w obronie Ani. Był on odpowiedzią na ulotkę Wolnych Związków Zawodowych – apel o obronę Anny Walentynowicz. Rozpoczął się jako jej obrona, a potem przybrał rozmiary „Solidarności”.

Anna Walentynowicz z domu Lubczyk (ur. 15 sierpnia 1929 w Siennem, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – urodzona w ukraińskiej rodzinie, polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego.

źródło: wikipedia/ wpolityce.pl/

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM

PODZIEL SIĘ