Minister Jędrysek: Nawet o 300 proc. może wzrosnąć liczba instalacji geotermalnych za kadencji obecnego rządu

Nawet o 300 proc. może wzrosnąć liczba instalacji geotermalnych za kadencji obecnego rządu – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek. Główny Geolog Kraju mówił w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenach Radia Maryja i TV Trwam o procesie pozyskiwania gorących wód pochodzących z wnętrza ziemi.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek poinformował, że bardzo dobre warunki do pozyskania stwierdzono w Sieradzu oraz Kole. Obecnie natomiast trwa wiercenie w Lądku Zdroju.
Wiceminister środowiska zapowiedział, że w tym roku zostaną wydane 2-3 decyzje pozytywne o rozpoczęciu wiercenia otworów rozpoznawczych.

– Dotychczas było 6 geotermii w Polsce do 2017 r., plus Toruń jako odwiercony otwór bez dotacji państwowej. Natomiast obecnie mamy 10 dodatkowych, plus 2-3 więcej. Można więc powiedzieć, że 200 procentowy wzrost może się pojawić w ciągu tylko tego roku. Łącznie w ciągu tej kadencji rządu może nastąpić wzrost nawet 300 proc. w kwestii instalacji geotermalnych. Takie są szanse – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Odwierty, o których decyduje Główny Geolog Kraju mają na celu rozpoznanie geologiczne w kierunku geotermalnym.

Po uzyskaniu pozytywnych parametrów, wiercony jest kolejny otwór służący do zatłaczania tzw. wody odpadowej. Koszt wywiercenia jednego otworu waha się od 10 mln zł do nawet 70 mln zł, jak w przypadku Podhala.

źródło: radiomaryja.pl