Jak zostać drugą Zoellą? Porady dla blogerek makijażowych

artykuł sponsorowany

Blog stał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat potężnym medium. Wiele osób założyło prywatne strony, aby podzielić się swoją wiedzą na temat, który ich pasjonuje. Blog jest czymś więcej niż tylko wirtualnym pamiętnikiem. To źródło cennych porad, informacji, przemyśleń, a także miejsce, w którym zwykły człowiek może pokazać światu swój talent.

Jeśli nie raz słyszałaś słowa uznania na temat swojego makijażu, to znak, że robisz to naprawdę dobrze. Spróbuj założyć bloga na ten temat, a może, tak jak Zoelli, uda Ci się odnieść ogromny sukces. Wiemy, że konkurencja jest dosyć wysoka, ale z naszymi wskazówkami nie taki diabeł straszny…

Diabeł tkwi w szczegółach

Założenie bloga wydaje się rzeczą szybką i banalną, choć rzeczywistość jest nieco inna. Samo stworzenie strony faktycznie zajmuje kilka chwil, jednak to detale stanowią o sukcesie i popularności bloga. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na dopieszczenie szczegółów.

W pierwszej kolejności musisz kupić domenę i serwer. Na rynku można znaleźć wielu dostawców, wybierz tego, który oferuje dużo korzyści za niewielkie pieniądze. Stara angielska zasada przedsiębiorczości mówi Start small, think big, czyli zacznij skromnie, ale już myśl o dalszym rozwoju.

Nowa szata graficzna, bardziej profesjonalne fotografie makijażu czy atrakcyjna wizualnie i merytorycznie treść przyjdą z czasem. To właśnie takie detale wystrzelą Twojego bloga w kosmos i przeniosą w nowy wymiar możliwości.

Sukces od kuchni

Na sukces bloga składa się nie tylko to, co widać gołym okiem, ale przede wszystkim działania “na zapleczu”. Mowa o optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, czyli SEO.

Bloga prowadzi się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich czytelników. “Jeśli chcesz, żeby Twoje tutoriale, porady i recenzje na temat makijażu trafiły do szerszego grona odbiorców, musisz zadbać o odpowiednią strategię SEO” – radzi warszawska agencja MiroMind.

Działania obejmują między innymi analizę słów kluczowych, dostosowanie treści z ich wykorzystaniem, strukturyzację postów (tytuł, nagłówki, listy punktowane), tworzenie linków, a także monitorowanie działań konkurencji.

ABC blogowania

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem na tematy makijażowe, musisz wiedzieć, jak to robić poprawnie. Zakładamy, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czyli bez większych problemów będziesz w stanie napisać interesujący tekst. W przeciwnym razie zrób najpierw dobry research i rozpisz plan postu.

Algorytmy wyszukiwarek lubią porządek, dlatego regularnie dodawaj zoptymalizowane wcześniej posty. Zacznij nawet od jednego tekstu na tydzień i w miarę upływu czasu i wzrostu popularności bloga zwiększ częstotliwość. Niech każdy zawiera przynajmniej jedno przykuwające uwagę zdjęcie.

Nawiąż też kontakt z czytelnikiem. Dobrą praktyką jest kończenie każdego posta pytaniem, które ma na celu zachęcić odbiorców do dyskusji. Niech mają możliwość komentowania, a także kontaktu z Tobą – to pozwoli Ci zbudować z nimi więź.

O czym pisać?

Tematów makijażowych jest całe mnóstwo, masz więc całkiem spore pole do popisu. Specjalnie dla Ciebie wzięliśmy pod lupę najbardziej popularne blogi (w tym samą Zoellę) i znaleźliśmy nie jeden, a kilka wspólnych mianowników dobrych stron o makijażu.

Makijaż na różne okazje

Każdy popularny blog to przede wszystkim posty o makijażu. Wykorzystaj potencjał tego tematu w 100%, regularnie zamieszczając ciekawe propozycje make-up’u. Okazji na makijaż jest przecież mnóstwo: dzienny, wieczorowy, karnawałowy, do pracy, na Halloween, Boże Narodzenie, festiwal, co tylko zechcesz.

Recenzje produktów

Recenzje produktów również się sprawdzają, a z nich mogą narodzić się ciekawe współprace z markami. Pamiętaj, aby oceniać zarówno produkty ogólnodostępne, jak i te z wyższej półki. Możesz także zaproponować tańsze zamienniki drogich kosmetyków. Takie praktyczne rady podczas recenzowania są bardzo doceniane przez czytelniczki.

Swatche

Nie może oczywiście zabraknąć swatchy, czyli ukazania, jak dany produkt prezentuje się na skórze. Próby zwykle wykonuje się na ręce, rozcierając na przykład kilka odcieni szminki obok siebie. Trzeba wówczas zrezygnować z jakichkolwiek filtrów podczas edycji zdjęcia, w przeciwnym razie kolory nie oddadzą stanu faktycznego produktu.

Moda na makijaż nie minie, wręcz przeciwnie. Kobiety coraz bardziej o siebie dbają, a make-up nazywany jest już sztuką. Podziel się swoją wiedzą z innymi na blogu, bądź nauczycielem, ekspertem, a na pewno odniesiesz sukces.