E. Kosmal: Polski eksport jest dynamiczny, a nasza żywność ma renomę na światowych rynkach

Polski eksport jest dynamiczny, a nasza żywność ma renomę na światowych rynkach – uspokaja wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” RI Edward Kosmal. Rolnik odniósł się w ten sposób do prognoz – przytaczanych przez dziennik „Rzeczpospolita” – w sprawie cen surowców rolnych i konsekwencji, jakie może przynieść dla producentów żywności Brexit.

Z analiz ekspertów kilku banków wynika, że pierwszy kwartał 2019 r. przyniesie głównie spore obniżki. Spadać mają ceny skupu m.in. wieprzowiny, mleka czy drobiu. Według przewidywań, drób straci na cenie do końca stycznia nawet o 6 proc. wobec cen z listopada. Ceny mleka spadną do marca nawet o 7 proc.

Z kolei na skupie za trzodę chlewną rolnicy mają dostać w granicach 4 zł. Co oznaczałoby spadek cen – średnio o 3,7 proc. wobec cen z listopada.

Dziś analitycy spodziewają się także zgodnie obniżek cen cukru – w porównaniu do listopada pod koniec stycznia ma być tańszy o ok. 4,3 proc.

To tylko prognozy i pewne spekulacje przed Brexitem – uspokaja Edward Kosmal.

Eksport jest bardzo dynamiczny. Polska żywność już zdobyła renomę na wszystkich rynkach światowych. Wydaję mi się, że twardy Brexit nikomu nie jest na rękę, a tym bardziej stronie angielskiej. Myślę, że Unia Europejska w pewnym momencie też się ugnie, jeżeli ten wynegocjowany Brexit nie zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski. Nie będzie tak źle. Nie jestem takim sceptykiem. Wiem, że w dziedzinach są nadwyżki produkcyjne, ale wydaję mi się, że rzeczywistość okaże się zgoła inna niż się przewiduje. Są pewne spekulacje i przekazy przez pewne ośrodki, które już się przygotowują, bo chcą na Brexicie zarobić, dlatego przygotowuje się społeczeństwo, że faktycznie będą podwyżki. To jest zwykła spekulacja – zaznacza wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” RI.

Na ceny wpływają globalnie większe dostawy. Jednak w Polsce może utrzymać się relatywnie dobra sytuacja m.in. w branży mleczarskiej. Co wynika z wysokiej stopy inwestowania oraz dużego eksportu.

Wszystkie prognozy może jednak zmienić Brexit, jeśli przyjmie formę twardego rozwodu ze wspólnym rynkiem UE. Rozwiązaniem może być poszukiwanie przez polskich producentów nowych rynków zbycia.

źródło: radiomaryja.pl