Dr Targalski: Chińczycy przeszli do otwartych działań ofensywnych. Nie mam wątpliwości, że są kolejni szpiedzy

fot: youtube
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo. Zatrzymani to były oficer ABW i jeden z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei. Dr Jerzy Targalski stwierdził, że Chiny przeszły do fazy otwartych działań ofensywnych w ekspansji ekonomicznej.

Portal Telewizja Republika poprosił dr Jerzego Targalskiego o komentarz w sprawie zatrzymania przez ABW byłego oficera Piotra D. oraz Weijinga W. dyrektora sprzedaży na Polskę chińskiej firmy Huawei.

Politolog przekazał, że z dzisiejszego zatrzymania można wyciągnąć dwa bardzo ważne wnioski, potwierdzające, że celem działań Chin jest ekspansja ekonomiczna.

– To oznacza, że po pierwsze wreszcie zwrócono uwagę na fakt działania wywiadu chińskiego w Polsce. Po drugie, Chińczycy z takiej fazy udawania, że nikomu nie zagrażają, przeszli do otwartych działań ofensywnych. Ich głównym celem jest zbieranie informacji, które będą mogli wykorzystać do ekspansji ekonomicznej – stwierdził.

Dr Targalski powiedział, że na rynku działają firmy z różnych krajów, które można uznać za instrumenty szpiegowskie – przypominając doniesienia na temat antywirusów Kaspersky czy produktów Huawei. Stwierdził, że nie widzi nic dziwnego w tym, że jednym z zatrzymanych jest dyrektor w jednym z międzynarodowych koncernów z branży telekomunikacyjnej.

Politolog odpowiadając na pytanie, czy można się spodziewać kolejnych tego typu zatrzymań stwierdził, że będzie to zależało wyłącznie od sprawności ABW.

– To zależy od sprawności ABW. Że są kolejni szpiedzy w Polsce, to nie mam co do tego wątpliwości. Nie wiem jakie informacje ma obecnie ABW – powiedział Targalski.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ