Podwyżki świadczeń dla osób niepełnosprawnych

domena publiczna

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wyrówna zasiłek pielęgnacyjny z dodatkiem pielęgnacyjnym – zapowiedział na antenie Telewizji Trwam wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. Przed wyborami nie będzie za to reformy systemu orzekania o niepełnosprawności.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przekonuje, że dla osób niepełnosprawnych przez lata zrobiono niewiele.
– Zaległości, zaniedbania, różnego rodzaju fakty, które były pomijane, jest tego naprawdę dużo – mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Na pracę były ponad trzy lata. Efekty – jak przekonuje wiceminister Michałkiewicz – powinny być odczuwalne już teraz.

– Od 1 czerwca wzrosła renta socjalna, od 1 listopada wzrósł zasiłek pielęgnacyjny. Od 1 listopada wzrosło świadczenie da opiekuna osoby niepełnosprawnej, specjalny zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej – podkreślał.
Kolejne podwyżki weszły od 1 stycznia.

– Przede wszystkim wzrosło od 1 stycznia świadczenie pielęgnacyjne dla tych matek, które zrezygnowały z pracy, które zajmują się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi – akcentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

To świadczenie w tej chwili jest na poziomie 1583 zł. Do tego – jak mówił przedstawiciel resortu rodziny – dochodzą jeszcze składki. Łącznie ma być to kwota w granicach minimalnego wynagrodzenia. Ale wciąż potrzeba więcej.
– Chcemy wyrównać zasiłek pielęgnacyjny z dodatkiem pielęgnacyjnym – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Dodatek pielęgnacyjny – ze względu na niepełnosprawność i wiek – dostają renciści albo osoby po 75 roku życia. To 215 zł z ZUS-u.

– Nie było żadnego uzasadnienia, dlaczego ci, którzy dostają zasiłek pielęgnacyjny z ZUS mają 215 zł, a osoby niepełnosprawne, które miały rentę socjalną, dostawały 153 zł. – wskazywał gość TV Trwam.

Taka regulacja to cel i zadanie na teraz. W czasie zostanie odłożona reforma systemu orzekania o niepełnosprawności. Przed wyborami – akurat tutaj – nic się nie zmieni.
– Na pewno w tej kadencji Sejmu – a przypomnę, że jesteśmy w roku wyborczym – nikt nie będzie się porywał na coś, czego nie jest w stanie przeprowadzić. Musimy uzbroić się w cierpliwość – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz.

Wcześniej w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej powstał specjalny zespół, która ma wypracować nowy system orzekania o niepełnosprawności.

źródło: TV Trwam News/RIRM/ Radiomaryja.pl