22.1 C
Wrocław
Kto dał (zatrzymanemu przez ABW) Piotrowi D. poświadczenie bezpieczeństwa?

Kto dał (zatrzymanemu przez ABW) Piotrowi D. poświadczenie bezpieczeństwa?

Piotr D. i Weijing W. zostali zatrzymani i usłyszeli zarzut szpiegostwa przeciw Rzeczpospolitej Polskiej. Jeden z nich to były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, natomiast drugi to pracownik wysokiego szczebla polskiego oddziału Huawei. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker zwrócił uwagę na to, że D. miał dostęp do wrażliwych danych. – Poświadczenie bezpieczeństwa Piotr D. dostał za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz – powiedział.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik i rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformowali wczoraj o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. – jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei – i Piotra D. – b. oficera ABW, który – jak podała TVP Info – ostatnio pracował w Orange.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych. Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to kara od roku do 10 lat więzienia

O zatrzymania dwóch mężczyzn pytany był wczoraj w Polsat News Paweł Szefernaker. Już jedno z pierwszych pytań dotyczyło… rzekomych powiązań z Beatą Szydło.

Szefernaker przypomniał, ze Piotr D. to były, wysoki rangą oficer ABW z czasów Krzysztofa Bondaryka. Mężczyzna miał dostęp do wrażliwych danych.

Był wieloletnim urzędnikiem administracji rządowej, za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Pracował w służbach, gdzie miał dostęp do informacji niejawnej. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości ten pan został zatrzymany i siedzi w areszcie

– powiedział wiceszef MSWiA w w “Wydarzeniach i Opiniach” Polsat News.

Tłumaczył, że „żyjemy w takich czasach i w tak geopolitycznie położonym państwie, w centrum Europy, gdzie strefy wpływów są i trzeba uważać, żeby takich osób nie było w najważniejszych instytucjach państwa”.

Polityk podał, że w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, w Ministerstwie Cyfryzacji jest pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Są odpowiednie komórki w policji, które obserwują i wyłapują kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Są to także zadania Ministerstwa Obrony Narodowej

– dodał.

Zatrzymania W. i D. to jeszcze nie koniec. – Sprawa zatrzymanych przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na szkodę Polski nie zostaje zakończona; mogą się pojawić nowe wątki i być może będą potrzebne kolejne realizacje – mówił Stanisław Żaryn pytany, czy w tej sprawie można spodziewać się następnych aresztowań.

Źródło: niezalezna.pl, polsatnews.pl

PODZIEL SIĘ