Apel do Radnych o wycofanie uchwały w sprawie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych

sklep.jpg

Treść petycji

Kukiz’15

Stowarzyszenie KoLiber Wrocław

Stowarzyszenie Libertariańskie

Od dnia 12 września 2018 r. w godzinach nocnych, pomiędzy godziną 22.00 a godziną 6.00, w punktach sprzedaży zlokalizowanych na terenie Osiedla Stare Miasto obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. W praktyce oznacza to zakaz sprzedawania alkoholu przez sklepy. Sprzeciwiamy się temu zakazowi z kilku powodów.

Po pierwsze: uderza to w właścicieli sklepów, którzy tylko dlatego, że ich sklep znajduje się na terenie Osiedla Stare Miasto nie mogą sprzedawać napojów alkoholowych po godzinie 22. Konsumenci, którzy kupiliby alkohol w sklepie, kupią go po wyższej cenie w restauracji, na stacji benzynowej lub w sklepie z terenu nieobjętego zakazem. Jest to ingerencja władzy w wolną konkurencję pomiędzy podmiotami sprzedającymi alkohol oraz jawne działanie na niekorzyść sklepów Starego Osiedla.

Po drugie: nie przeciwdziała alkoholizmowi czy agresywnemu zachowaniu po alkoholu. Sklepy mają zakaz sprzedaży alkoholu po 22, ale to nie gwarantuje zmniejszenia się ilości incydentów. Kto zechce, zakupi alkohol wcześniej, w barze (lub innych punktach gastronomicznych) lub w sklepach zlokalizowanych poza terenem objętym zakazem. Uchwała w żaden sposób nikogo nie chroni, a jedynie przeszkadza mieszkańcom w zakupieniu napojów alkoholowych.

Po trzecie: Władza nie powinna zakazywać obywatelom tego, co nie szkodzi innym. Policja i straż miejska mają reagować na wybryki pijanych oraz trzeźwych wandali. To, że ktoś kupi alkohol w sklepie w środku miasta nie oznacza, że będzie go spożywał na terenie publicznym albo że będzie agresywny. Jeśli jednak będzie, bo taka możliwość może się zdarzyć to wtedy rolą policji jest zareagowanie w adekwatny do sytuacji sposób.

Apelujemy do Radnych Miejskich o wycofanie się z uchwały oraz poważne potraktowanie głosu mieszkańców Wrocławia sprzeciwiających się ograniczaniu ich wolności.

PODZIEL SIĘ