czwartek, 25 kwietnia 2024
Więcej

  Strona główna Polska i Świat Kto wskaże ekspertów od praworządności? Poseł Kukiz’15: Jeśli Timmermans to ja dziękuję

  Kto wskaże ekspertów od praworządności? Poseł Kukiz’15: Jeśli Timmermans to ja dziękuję

  – Zawsze jest w takich sytuacjach pytanie – kto powołuje tych ekspertów? To nie zostało rozstrzygnięte w tym głosowaniu PE, a to jest najważniejsze. Jeśli to mają być eksperci pana Timmermansa czy pana Junckera, to ja dziękuję za takich ekspertów – mówił w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Kukiz’15 Piotr Apel.

  Parlament Europejski przegłosował stanowisko dotyczące propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności. Przewiduje ono, że wraz z panelem niezależnych ekspertów, Komisja Europejska miałaby stwierdzać, czy istnieją „uogólnione niedociągnięcia w zakresie praworządności” i podejmować decyzje o środkach zapobiegawczych, włącznie z ograniczeniem płatności zaliczkowych oraz zawieszeniem płatności z budżetu UE.

  a propozycją, by UE mogła zablokować fundusze krajom, gdzie podważana jest praworządność, opowiedzieli się europosłowie PO. Węgrzy z frakcji EPL byli przeciw, podobnie jak europosłowie PiS. Jednak nie wszyscy z EKR tak zagłosowali. PSL się wstrzymało.

  Zawsze jest w takich sytuacjach pytanie – kto powołuje tych ekspertów? 

  – mówi w rozmowie z niezalezna.pl poseł Kukiz’15 Piotr Apel, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych.

  Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że „to nie zostało rozstrzygnięte w tym głosowaniu PE, a to jest najważniejsze”.

  Jeśli to mają być eksperci pana Timmermansa czy pana Junckera, to ja dziękuję za takich ekspertów

  – dodał.

  Trudno mi sobie wyobrazić taki mechanizm w obecnym kształcie UE, który w klarowny i nie budzący wątpliwości sposób powoływał tych ekspertów. Trudno też o powołanie takiej instytucji, która cieszyłaby się autorytetem u obywateli Europy. W końcu UE przed wszystkim, a w zasadzie to jedynie, powinna służyć interesom obywateli, a nie grup politycznych czy biznesowych

  – mówił polityk.

  Źródło: niezalezna.pl