Nowoczesna na sesji RM przedstawiła projekt programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019 – 2020”.
Według WHO niepłodność jest chorobą społeczną i jako taką trzeba zająć się na poziomie samorządów, bo państwo polskie nie radzi sobie z tym problemem, usłyszeli radni podczas prezentacji Magdaleny Razik-Trziszka z Nowoczesnej.
Na realizację programu z kasy miasta przeznaczy się 2,1 mln zł oraz 50 tys. na jego promocję. Szacuje sie, że po 5 tys. trafi do 420 par w naszym mieście.
W czasie dyskusji z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów wyrażano skrajne opinie, najczęściej, że nie można kierować się ideologią tylko dobrem mieszkańców Wrocławia.
Radni przed głosowaniem rozważali o zapłodnieniu pozaustrojowym metodą in vitro w aspektach: społecznych, ekonomicznych i etycznych. Nowoczesna zapewniła, że nie trzeba bać się o prawne konsekwencje wdrożenia in vitro. Projekt ostatecznie został przyjęty głosami radnych Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu dla Wrocławia
Za przyjęciem projektu głosowało 21 radnych, przeciw 8, wstrzymało się 7 radnych