sobota, 13 kwietnia 2024
Więcej

  Strona główna Finanse „Paragon” za wizytę duszpasterską? Parafia jest oburzona

  „Paragon” za wizytę duszpasterską? Parafia jest oburzona

  kościół
  W ostatnim czasie w sieci, a w szczególności w mediach społecznościowych, pojawiać zaczęło się zdjęcie rzekomego „paragonu za wizytę duszpasterską” wystawionego przez parafię w Karpaczu. Pod fotografią mnożyły się krytyczne uwagi i komentarze. Głos postanowiła w tej sprawie zabrać parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

  W ostatnich dniach w mediach społecznościowych mocno komentowane było zdjęcie „paragonu za wizytę duszpasterską”, opiewającego na 99,90 zł plus VAT. Na paragonie zamieszczono informację, jakoby wystawić miała go „parafia rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu”. Poniżej zamieszczamy jeden z licznych wpisów ze zdjęciem, które można znaleźć w social media.

  Głos w tej sprawie zabrała parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, bowiem „paragonowej” parafii pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu najzwyczajniej nie ma. Jest za to kaplica św. Wawrzyńca, która podlega parafii Nawiedzenia NMP.

  „(…) Stwierdzamy, że paragon jest fałszywy i nie został przez naszą parafię wystawiony. Ten „żart” miał wywołać dyskredytację naszej parafii oraz Kościoła Katolickiego w oczach parafian oraz świeckich. Zamierzony cel został osiągnięty, co widać po niekiedy wulgarnych komentarzach wobec instytucji Kościoła oraz księży”

  – czytamy w krótkim oświadczeniu zamieszczonym na stronie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

  Parafia wymieniła również cechy paragonu, które miałyby świadczyć o jego fałszywości. Wśród nich wskazała m.in. błędny numer NIP (potwierdza to również zamieszczone na stronie krs-online.com.pl narzędzie do weryfikacji numeru NIP), kwestię obliczenia podatku VAT zawartą na kwicie (kościoły oraz osoby duchowne nie są opodatkowane na zasadach ogólnych) oraz datę i godzinę wystawienia paragonu (kwit miał zostać wystawiony 11 stycznia 2019 r. o godz. 13:23; parafia na swojej stronie internetowej informuje, że wizyta duszpasterska tamtego dnia rozpoczęła się dopiero o godz. 15:00).

  „Dodatkowo informujemy, że nasza parafia nie wystawia paragonów za złożone ofiary a dane parafii można zawsze zweryfikować na stronie”

  – czytamy na stronie parafii z Karpacza

  Źródło: parafia.karpacz.pl, niezalezna.pl