Będzie drugi protest w sprawie tablicy umieszczonej na Uniwersytecie

foto udostępnione przez organizatorów protestu

W piątek na placu Uniwersyteckim o godz. 17:00 odbędzie się protest w sprawie usunięcia z  gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego tablicy hańby.

Tak nazywają ją Kresowiacy – Szczepan Siekierka prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Stanisław Srokowski reprezentujący Narodowe Forum Kresowe, które działa na rzecz wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej oraz pamięci na Kresach. Tablica upamiętnia abp Andrzeja Szeptyckiego – sprzymierzeńca Hitlera i apologety nacjonalizmu ukraińskiego, które doprowadziło do ludobójstwa na Kresach.

O postawie zdrajcy narodu polskiego można przeczytać w książce ks. Isakowicza-Zaleskiego pt. “Przemilczane ludobójstwo na Kresach” a także w “Dwóch Królestwach”, cudem ocalonym rękopisie bp. Grzegorza Chomyszyna.

– Władze Uniwersytetu Wrocławskiego na czele z Rektorem nie słuchają Kresowian, nie przyjmują do wiadomości prawd historycznych. Tablica ciągle wisi i będziemy żądać jej usunięcia, mówi Paweł Luberacki z Brygady Dolnośląskiej ONR.

– Najstraszliwsze rzezie dokonywane przez Ukraińców na Polakach także na innych narodach odbywały się od 17 września 1939 roku do 1944, a nawet do 1947 roku. Wtedy duszami Ukraińców władał abp Szeptycki. Mógł zrobić wiele, żeby powstrzymać tę straszliwą katastrofę. Mógł przeciwstawić się zbrodniom. Nie zrobił tego. Od samego początku swego władania był przeciwko Rzeczypospolitej. Swoją wrogość ujawnił 3 listopada 1918 roku gdy odprawił Mszę świętą. To był początek jego drogi przeciwko narodowi polskiemu, później było już tylko gorzej, mówi Stanisław Srokowski z Narodowego Forum Kresowego.

– Panie Rektorze, ja i środowiska kresowe zwracamy się teraz do Pana o wsparcie naszej inicjatywy mającej na celu usunięcie tablicy, która jest klinem wbitym pomiędzy środowiska kresowe: Polaków, Ukraińców i wszystkich którzy pamiętają i znają historię, mówi Halszka Bielecka z Akademii Patriotów. – Kogo chce Pan uczcić?! Chce pan uczcić człowieka, który jest symbolem mowy nienawiści, który akceptował zbrodnie, akceptował agresję skierowaną na Polaków, Ormian, Żydów, czy naprawdę takie postaci chcemy uczcić? Czy to jest autorytet? Teraz, kiedy walczymy z mową nienawiści będziemy pokazywać taki zły symbol? Jeżeli pan rektor nie był w stanie uszanować, nie był w stanie pochylić i wsłuchać się co mówią świadkowie historii, zwracam się z prośbą, żeby usunął tablicę w imię walki z mową nienawiści. Mam nadzieję, że piątek będzie ostatnim naszym protestem w tej sprawie.

Konferencja prasowa w sprawie usunięcia tablicy pamiątkowej odbyła się we wtorek. Organizatorzy: Akademia Patriotów, Narodowe Forum Kresowe, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo Radykalny i Ruch Narodowy zaprosili mieszkańców Wrocławia na protest 25 stycznia 2019 roku, w godz. 17:00 -18:00 na plac Uniwersytecki.

PODZIEL SIĘ